Zalety stacji uzdatniania wody

To, co pijemy jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Najlepiej, żeby była to woda mineralna, czysta, bez dodatków cukru, słodzików czy substancji słodzących. Ale skąd mamy mieć pewność, że woda, którą pijemy jest zdrowa i nie ma szkodliwych bakterii czy innych substancji negatywnie wpływających na nasz organizm?

Jak działają stacje uzdatniania wody?

stacja uzdatniania wodyAby mieć taką pewność musimy przyjrzeć się bliżej sposobom na oczyszczanie wody. Jednym z nich jest stacja uzdatniania wody. Jest to budowla, zazwyczaj nieduża, która należy do budynków sanitarnych, do których należą też oczyszczalnia ścieków czy przepompownia ścieków. Budynek do oczyszczania wody musi być wyposażony we filtry ciśnieniowe, które odgrywają tutaj największą role, aeratory, sprężarki, hydrofory, zbiorniki powietrza, zbiorniki retencyjne, pompy i odstojnik wód popłucznych. Woda aby mogła trafić do odbiorców musi przejść przez stację uzdatniania. Uzdatnianie wody jest to proces polegający na doprowadzaniu wody gruntowej (lub wody zanieczyszczonej) do stan czystości, po to, żebyśmy mogli ją ze spokojem wypić. Etapami uzdatniania są odżelazianie, zmiękczanie, demineralizacja, filtracja, dezynfekcja, osmoza, aeracja. Wodę uzdatnia się nie tylko dla celów komunalnych aby była to woda pitna ale także na przykład dla celów przemysłowych. Zazwyczaj w każdej miejscowości są takie miejsca, przez które przechodzi woda do oczyszczenia. Każda taka stacja musi mieć sporządzony przed budową schemat działania i być wyposażona w zbiornik reakcji i zbiornik wody.

Budowa takich miejsc jest prowadzona zgodnie z zapotrzebowaniem w danej gminie czy mieście. Są do tego odpowiednie dofinansowania dlatego, że są to nieodzowne inwestycje w zdrowie mieszkańców i w komfort ich życia codziennego.