Wybór najlepszego roweru trenigowego

Jeżeli lubimy jeździć na rowerze, to z pewnością nie chcemy robić obie przerwy na kilka miesięcy prze jesień i zimę. W tym czasie pogoda nie pozwala na używanie roweru na świeżym powietrzu i pozostają nam treningi na sali siłowni, albo w domu. Jeżeli chcemy ćwiczyć w domu, to musimy się zaopatrzyć w specjalny rower stacjonarny.

Charakterystyka roweru treningowego

rower treningowyNa alejka, w parkach i trasach rowerowych, możemy spotkać ludzi, którzy jeżdżą na rowerze wyczynowo, rekreacyjnie, lub zdrowotnie. Każdy sposób jest dobry, bo przynosi nam wielkie korzyści. W trakcie jazdy pracuje niemalże całe ciało, nasze serce pompuje więcej krwi i dotlenia cały organizm. Ćwiczenia fizyczne warto wykonywać przez cały rok, więc jeżeli chcemy jeździć także w trakcie zimy, to potrzebny jest nam rower treningowy. Jest to stacjonarny model, który służy do jazdy w domu, na siłowni, czy w każdym innym miejscu. Dostępne są modele pionowe i poziome, z czego pionowe są klasyczne, a poziome najlepiej się nadają dla osób, którym doskwierają bóle w plecach i nie mogą długo przebywać w wymuszonej, pochylonej pozycji na rowerze. Idąc do sklepu rowerowego po taki sprzęt, musi najpierw ustalić jaki chcemy osiągnąć cel jeżdżąc na takim modelu i czy będziemy to robili zawodowo, czy tylko dla siebie prozdrowotnie. Dobry rower do treningu powinien być dopasowany do naszych możliwości i umożliwić nam robienie postępów, przez praktyczną regulację mocy obciążenia. Regulacja może być manualna za pomocą pokrętła, albo elektroniczna przez naciśnięcie przycisku na panelu do sterowania, który znajduje się na kierownicy. Ważna jest także możliwość ustawienia optymalnej wysokości kierownicy, gdyż kąt pochylenia musi być dostosowany do naszego wzrostu. Modele rowerów, które posiadają lepsze wyposażenie, często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak możliwość mierzenia pulsu w trakcie jazdy dzięki wmontowanym czujnikom w uchwyty do trzymania. Mogą też liczyć nam spalane kalorie podczas treningu, mierzyć pokonany dystans i informować o osiągniętym celu.

Oczywiście nie musimy kupować najnowszego modelu roweru treningowego jeżeli zamierzamy z niego korzystać raz na czas, w wolnej chwili. Wtedy wystarczy zwykły rower, nawet z manualną regulacją. Najczęściej nie zajmuje on sporo miejsca i po złożeniu możemy go schować pod łóżkiem, albo wsadzić do szafy. Najtańszy rower kupimy już za niecałe pięćset złotych.