Z pewnością wielu z Was wie do czego służą butle z helem. Jednak mało, kto wie co kryje się wewnątrz butli. Dlatego dzisiejszy artykuł odpowie na wszelkie tajemnice związane z helem. Oto kilka zagadek, które skrywa butla z helem do balonów.
Ta chemiczna wiedza z pewnością was zainteresuje do dalszych poszukiwań helu. Zapraszamy do okrycia pierwiastka z tablicy Mendelejewa.
Od czego należy zacząć przygodę?
Jak każdą lekcje chemii warto rozpocząć od postaw. Hel znajduje się w grupie gazów szlachetnych. Zanim butla z helem pojawiła się w sprzedaży. Gaz występował w naturze i tak jest do dzisiaj. Hel jest składnikiem atmosfery ziemskiej. Naturalne źródła helu znajdują się w wydychanym powietrzu oraz w litosferze. Ten szlachetny pierwiastek możemy odszukać w złożach gazu ziemnego. Występowanie pierwiastka w naturze jest naprawdę niewielkie. Więcej gazu ma butla z helem niż nasza planeta. W Polsce hel stanowi 3% wszystkich gazów. Za podstawową przyczynę małej ilości gazu odpowiada gęstość pierwiastka. Według licznych teorii lekki hel nie mógł połączyć się z żadnym pierwiastkiem, dlatego opuścił kulę ziemską na zawsze.
Kto odkrył hel?
Historia helu wskazuje kilku badaczy. Pierwszym obserwatorem helu okazał się Indianin Pierre Janssen. Podczas obserwacji nieba zauważył Słońce z pomarańczową poświatą. Zjawisko to ujrzał 18 sierpnia 1868 roku. Po 3 miesiącach doszło do powtórzenia opisanego zjawiska. Badacze Norman Lockyer oraz Edward Frankland pomarańczowemu widmu nadali nazwę hellum. Jednak za rewolucje uważa się badanie rudy uranu. Gdy William Crookes i Norman Lockyer otrzymali próbkę uranu potraktowaną kwasem siarkowym okazało się, że zawiera ona tajemniczy pierwiastek helu. To odkrycie sprawiło, że butla z helem stała się niezwykle pożądanym towarem. Bez obserwacji oraz licznych badań do dziś powszechną substancją do napychania balonów byłby wodór.
Krótka charakterystyka butli z helem
W celu łatwego napychania balonów powietrzem stosujemy zbiorniki z helem. Profesjonalna butla z helem to metalowe opakowanie wraz z gazem szlachetnym o małej gęstości. Metalowa butla z helem zawiera niepalny gaz w postaci ciekłej. Po przejściu przez specjalny zawór ciśnienia gaz szlachetny zmienia stan skupienia. Pod wpływem działania wysokiego ciśnienia hel staje się gazem.
Profesjonalna butla z helem zawiera specjalną końcówkę. Po włożeniu małego otworu balona na wystającą cewkę gaz zaczyna działać. Balon zostaje nadmuchany, a jego końcówka zabezpieczona poprzez wiązanie.