Wełna mineralna w Lublinie

Wśród projektantów i inżynierów od dawna trwa spór na temat tego, który materiał dociepleniowy jest najlepszy. Wybór pomiędzy bardzo popularnym styropianem a wełną mineralną nie jest wcale zbyt prosty. Jednak kiedy zastanowimy się dokładnie, zaczniemy dostrzegać różnice tych dwóch materiałów. Wyciągnięcie wniosków na ten temat jest proste, jeśli znamy odpowiednie parametry techniczne obu materiałów oraz chociaż odrobinę zagłębimy się w proces ich powstawania.

Wełna mineralna czy styropian?

wełna lublinNaszego porównania dokonamy na przykładzie dwóch producentów, których produkty są bardzo popularne na terenie Lublina. Podstawowa różniąca i jednocześnie powód, przez który materiały te tak bardzo się od siebie różnią, to sposób produkcji tych materiałów. Styropian jest tworzywem w pełni sztucznym natomiast wszelkiego rodzaju wełny mineralne są produkowane z naturalnych włókien. Wełna mineralna, która jest najbardziej popularna, powstaje poprzez rozwarstwienie rożnego rodzaju minerałów na bardzo cienkie włókna. W skupisku tych mikroskopijnych niteczek, bardzo dużą część stanowi powietrze, dzięki czemu materiał jest tak dobrym izolatorem. Kolejną różnicą jest palność obu produktów. Podczas pożaru, styropian, który będzie miał styczność z ogniem od razu zacznie się palić, natomiast jego odpowiednik jest materiałem niepalnym. Nic więc dziwnego, że wełna Lublin jest tak często stosowana przy docieplaniu budynków użyteczności publicznych. Dodatkowo, przepisy prawa budowlanego wymagają, aby docieplenie budynków powyżej czterech kondygnacji odbywało się właśnie przy użyciu płyt mineralnych, aby podczas ewentualnego pożaru ogień wolniej się rozprzestrzeniał, a mieszkańcy mieli więcej czasu na opuszczenie swoich mieszkań. Ze względu na strukturę materiału, styropian jest znacznie lżejszy i tańszy niż wełna mineralna. W związku z tym lekkie płyty z tworzywa sztucznego częściej są wybierane do docieplenia ścian domów jednorodzinnych.

Wełna mineralna jest materiałem o dużej elastyczności, więc w bardzo prosty sposób możemy ją dopasowywać do kształtu konstrukcji. Umieszcza się ją więc pomiędzy konstrukcyjnymi elementami nośnymi dachów. Ze względu na swoją budowę, wełna mineralna ma jeszcze jedną zaletę, która powoduje jej wyższość nad styropianem. Doskonale izoluje akustycznie, dlatego często jest wypełnieniem konstrukcji wykonanej z suchej zabudowy.