Uprawa warzyw czy to na własny użytek czy też na większą skalę w przypadku gospodarstw rolnych w polskich warunkach klimatycznych nie jest zadaniem łatwym. Wynika to w dużej mierze z tego, że od co najmniej kilku lat pogoda nie dopisuje. Ważne w tym momencie staje się zatem odpowiednie nawożenie. Jak zatem dbać o warzywa i co o ich uprawie warto wiedzieć? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.
Uprawa warzyw – dobór gatunków i stanowiska
Na popularnym portalu www.warzywapolowe.pl można przeczytać w wielu artykułach, że decydując się na uprawę warzyw należy przede wszystkim dobrać ich odpowiedni gatunek i właściwe dla nich stanowisko. Gatunek uprawianych warzyw zależy od miejsca, czy ma to być duże pole, ogrodowe rabatki czy też balkon. Należy brać pod uwagę to, że niektóre warzywa potrzebują dużej przestrzeni do hodowli, czy to z racji tego, że mocno się rozrastają czy też z racji tego, że mają rozbudowany system korzeniowy, a co za tym idzie tego typu warzywa absolutnie nie nadają się do hodowli na balkonie. Niemniej są też i takie gatunki, które nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o samą glebę, w ogrodach czy nawet na balkonach z powodzeniem można uprawiać. Można by tu wymienić takie jak:
- ogórki,
- czosnek,
- papryka,
- pomidory koktajlowe.
Ważnym jednak aspektem poza doborem odpowiedniego gatunku do miejsca uprawy jest także dobór odpowiedniego stanowiska. W przypadku np. pomidorów, które to lubią ciepło, zawsze konieczna okazuje się budowa szklarni, która dodatkowo osłoni warzywa przed nadmiernym promieniowanie słonecznym oraz wiatrem, który może połamać łodygi. W przypadku bardzo słonecznych dni konieczne może być także cieniowanie, by uprawy się nie popaliły, tyczy się to zarówno upraw ogrodowych jak i balkonowych oraz tych polnych.
Nawożenie roślin uprawnych – co warto wiedzieć?
Na wielu portalach rolniczych w tym na www.ogrodinfo.pl można przeczytać, że naważenie roślin uprawnych jest bardzo ważnym elementem całej uprawy, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że na to jak skuteczne jest nawożenie wpływa nie tylko rodzaj stosowanego nawozu, ale także i to jak została przygotowana gleba pod daną uprawę. Istotne jest tu to, że odczyn gleby ma wpływ na to ile rośliny przyswoją składników odżywczych i tym samym jakie jest tępo ich wzrostu. Co więcej, jeśli gleba nie zostanie odpowiednio przygotowana nawet najlepszy nawóz nie będzie tak skuteczny jak można by to zakładać. Zmiana czynnika ph gleby to jednak dość czasochłonny proces, który może zajmować nawet do 100 dni, o czym należy pamiętać, jeśli chcemy rozpocząć uprawę polną czy ogrodową. Pamiętajmy także i o tym, że różne gatunki roślin wymagają różnego odczynnika. Jeśli chodzi natomiast o kwestie związane z samym nawożeniem to obecnie rodzajów nawozów jest bardzo duża, a tym samym nie zawsze łatwo jest wybrać te najkorzystniejsze.
Nawozy aminokwasowe – dlaczego warto?
Aminokwasy zasadniczo stanowią naturalną część warzyw. Są one elementem budulcowym, a co za tym idzie rośliny posiadają zdolność do ich syntetyzowania. Niemniej jest to proces pochłaniający wiele energii, a co za tym idzie by wspomóc rośliny warto wykorzystywać nawozy zawierające właściwe aminokwasy, które od razy są przyswajane przez rośliny. Nawozy aminokwasowe zawierają właśnie w swoim składzie substancje, które są łatwo rozpoznawalne przez rośliny, co zwiększa ich przyswajanie. Dodatkowo nawozy aminokwasowe są to nawozy płynne, dzięki czemu można je szybko rozprowadzić, co ułatwia ich wykorzystanie. Biostymulatory mają to do siebie, że skutecznie przyspieszają one wzrost roślin oraz wspomagaj one ich wytrzymałość, co jest szczególnie ważne w polskich warunkach. Ich zaletą jest także fakt, że są one bezpieczne dla środowiska. Niemniej w przypadku upraw rolnych zwykle konieczne jest stosowanie obok nich innego rodzaju nawozów, które zmodyfikują parametry roślin, dzięki czemu ich uprawa będzie korzystniejsza.
Akcesoria – a uprawa roślin
Choć przy uprawie warzyw największe znaczenie ma przygotowanie gleby i właściwe nawożenie roślin, to jednak zwykle konieczne jest stosowanie dodatkowych akcesoriów. Warto tutaj przede wszystkim wspomnieć o takim rozwiązaniu jak szczotki dla rolnictwa. Umożliwiają one oczyszczanie warzyw z zanieczyszczeń jak i pozostałości pestycydów i nawozów. Te same rozwiązania tylko na mniejsza skale wykorzystuje się także w przypadku uprawy warzyw na własny użytek. Co ważne szczotki do warzyw to lepszy i skuteczniejszy sposób na oczyszczenie powierzchni roślin niż ich mycie wodą. Ważne jest jednak to by dobrać odpowiedni rodzaj szczotki do gatunku warzywa.
Krótko podsumowując temat
Uprawa warzyw w polskich warunkach bez względu na to czy jest to uprawa na balkonie, w ogrodzie czy na polu nigdy nie jest łatwa. Konieczne jest zatem zorientowanie się w tym jakie rozwiązania mogą nam w tym pomóc.