Automatyka przemysłowa to technologia, która pozwala na sterowanie maszynami technologicznymi przy użyciu zautomatyzowanych procesów obsługiwanych komputerowo. Cały proces polega w skrócie na przetwarzaniu sygnałów wejściowych i generowaniu odpowiednich sygnałów wyjściowych. Brzmi dość skomplikowanie, jednak, dla kogoś, kto się zagłębił w szczegóły to dość logiczny proces, który charakteryzuje się dużą wydajnością i małym zużyciem energii.
Do czego służy konwerter sygnału analogowego?
Jak już na wstępie wspomniałem główną istotą automatyki jest przetwarzanie sygnałów. W przypadku automatyki mamy do czynienia z dwoma ich rodzajami. Pierwszymi są sygnały cyfrowe, które są tak naprawdę impulsami elektrycznymi w formie zero-jedynkowej. Oznacza to, w skrócie, dwie sytuacje – albo sygnał jest, albo go nie ma. Taka forma przekazu informacji jest oczywiście znana z komputerów, gdzie system zero-jedynkowy jest głównym systemem wykorzystanym w komputerach. To sprawia, że komputer rozumie bez problemu sygnały cyfrowe. Drugim rodzajem sygnału są sygnały analogowe, które nie mają formy dyskretnej, czyli zero-jedynkowej. Taki sygnał może płynnie osiągać dowolną wartość w ustawionym zakresie przedziałowym. Takiego sygnału oczywiście komputer nie rozumie. Aby można je było przekazać komputerowi w zrozumiałej formie, czyli jakiejś ściśle określonej wartości, potrzebne są konwertery sygnałów analogowych, które takie sygnały przetwarzają. Rolą konwertera jest interpretacja sygnału analogowego i wysłania go do komputera jako ściśle określona wartość. Dopiero w takiej formie będzie można go dalej przetworzyć i zareagować na tego typu sygnał. Bez tego byłoby to raczej niemożliwe. Stąd właśnie konwertery są nieodłączną częścią każdego układu automatyki przemysłowej. Bez nich nie byłoby możliwe przetwarzanie, tego typu sygnałów.
Konwertery to oczywiście już gotowe urządzenia, które mają wbudowany w sobie układ kodujący. Często takie konwertery są już zaimplementowane bezpośrednio w urządzenia rejestrujące pomiary analogowe, to bardzo praktyczne. Informację, o tym jakie sygnały przetwarza dane urządzenia znajdziemy oczywiście w instrukcji obsługi danego sprzętu. Jest tam często szczegółowa informacja, która pozwala zaimplementować urządzenie w dowolnym układzie automatyki.