Sprzedaż mieszkań na rynkach pierwotnych

Rynki pierwotne oznaczają, że dane mieszkanie czy dom jest całkowicie nowy, zazwyczaj kupowany bezpośrednio od developera. Kupcy takich lokali płacą pierwsze transze już w momencie, kiedy dom, czy też blok jeszcze nie stoi. Jest jedynie miejsce, na którym ma stanąć w przeciągu krótkiego czasu. Zazwyczaj jest to jeden rok. Developerzy budują szybko, ponieważ ich budynki nie są wykończone. Jest to tzw. stan developerski.

Mieszkanie od dewelopera w mieście

mieszkania na rynku pierwotnym w RzeszowieStan deweloperski oznacza, że dane lokum ma „tylko” ściany, okna, drzwi oraz instalacje elektryczną, odpływową, wodną, gazową itp. Takie mieszkanie ma również odpowiednie ogrzewanie. Nazywa się to mieszkaniem o stanie developerskim zamkniętym. Klient, zawierając umowę ze sprzedawcą nieruchomości wie, że będzie musiał je wykończyć sam. A wykończenie, to zazwyczaj malowanie ścian, kładzenie płytek, tzw. biały montaż sanitariatów (wanna, prysznic, umywalki, ubikacja itp.) oraz oczywiście podłogi. Jest to o tyle wygodne, że np. mieszkania na rynku pierwotnym w Rzeszowie, czy innym mieście można wykończyć tak, jak się chce. Kupując nieruchomość na rynku wtórnym, najczęściej nie zmieniamy za wiele. Można oczywiście przeprowadzić remont, jednak nikt nie zrywa podłóg, czy nie demoluje łazienki, lub kuchni aby sprawić, że będzie mu się bardziej podobać. Oczywiście, można zerwać płytki i położyć swój wzór. Można również zmienić meble. Ale rynek wtórny będzie zawsze tym rynkiem, na którym niewiele się zmienia w zakupionej nieruchomości. Natomiast jeśli chodzi o rynek pierwotny, zakupiona nieruchomość musi być wykończona, ponieważ w tym stanie w jakim się ją zazwyczaj kupuję, mieszkać się nie da. Nowo zakupione mieszkanie, czy dom jest najpierw dokładnie mierzone, a później dopiero wybiera się odpowiednie materiały i wynajmuje firmę, która zajmie się wykończeniem. 

Można oczywiście samemu postarać się „coś” zrobić, jednak nie jest to dobry pomysł. Fachowiec zajmie się naszym lokum najlepiej, jak tylko potrafi. Wielu ludzi ma w tym względzie inne zdanie, jednak w każdej branży zdarzają się wpadki. Jeśli chodzi o wykańczanie mieszkań z rynku pierwotnego, warto zatrudnić firmę, ale wcześniej poprosić o przedstawienie oferty zarówno finansowej, jak i samego projektu. To bardzo wygodne, ponieważ można wcześniej zobaczyć efekty pracy.