Praktyczne rębaki spalinowe

Każdy właściciel domku jednorodzinnego, chcąc ogrzać swoją posesje za pomocą kominka, zmuszony jest przygotować odpowiedni opał. Wielu ludzi korzysta z opału drzewnego. Rąbanie kawałków drewna lub gałęzi za pomocą siekiery czy piły nie jest wcale łatwe a tym bardziej szybkie. Właśnie dlatego, stworzone zostały rębaki do drewna. Są to maszyny, dzięki którym można w bardzo krótkim czasie rozdrobnić lub przeciąć dużo kawałków drewna. Jak więc działa rębak do drewna i jakie są jego rodzaje? Który rębak do drewna będzie odpowiedni dla naszych potrzeb?

Który rębak spalinowy wybrać?

rębak spalinowyNa wstępie warto powiedzieć, że  początkowe wersje produkowanych rębaków do drewna były bardzo niebezpieczne w użytkowaniu a ich obsługa wymagała nie lada doświadczenia i siły. Z biegiem czasu stworzono dużo praktyczniejsze modele, które szybko zastąpiły na rynku stare modele. Dzisiejsze rębaki do drewna projektowane są w taki sposób, że ich użytkowanie jest bezpiecznie a z ich obsługą może poradzić sobie praktycznie każdy. Na polskim rynku istnieje kilka rodzajów rębaków do drewna. Dzielą się one na trzy główne rodzaje. Pierwszym rodzajem jest rębak spalinowy. Jest to najpopularniejsza wersja rębaka. Cechuje się ona stosunkowo niską ceną w porównaniu do innych rodzajów i wysoką wydajnością, jest on również bardzo trwały i odporny, nawet w przypadku jego niewłaściwego używania. Wadą tej maszyny jest niewątpliwie hałas generowany przy jej działaniu, charakterystyczny dla urządzeń napędzanych silnikami spalinowymi. Jest to częsty problem dla domowników, którzy cenią sobie ciszę i spokój, a nie stać ich na rębaki elektryczne. Drugim rodzajem rębaków są właśnie rębaki elektryczne. Jak już wcześniej wspomniałem są one dużo cichsze, i nie produkują żadnych emisji spalin. Są one jednak bardzo delikatne, ich niewłaściwe użycie, nawet kilkukrotne, może spowodować kosztowną awarię. 

Trzecim i ostatnim rodzajem rębaków są rębaki hydrauliczne. Pozwalają one na rąbanie zdecydowanie większych kawałków drewna, jest to jednak maszyna dość skomplikowana. Jej ewentualna awaria lub nawet usterka, jest bardzo trudna do naprawienia bez odpowiedniego sprzętu naprawczego i umiejętności. Zaprojektowana została do łupania największych kłód drewna, pozwala jej na to olbrzymia wytrzymałość i bardzo duża siła. Jest to gabarytowo duża maszyna, przez co jej cena na rynku jest adekwatnie wysoka, wiąże się to z tym, że jest rzadko widywana, ponieważ mało kogo na nią stać.