Pracownik zza wschodniej granicy na budowę

Jedną z branż, która cierpi w największy sposób na niedobór pracowników, jest branża budowlana. Istnieje tutaj pewna dysproporcja. Mamy do czynienia z coraz większym popytem na nieruchomości w Polsce. Nadąża za tym popytem przemysł deweloperski, który jest w stanie uzyskać bardzo sprawne i szybkie finansowanie pozwalające rozpocząć budowę. Jedynym elementem wstrzymującym pracę jest niedobór pracowników w branży.

Ukraińcy do pracy na budowie

jak znaleźć pracownika z ukrainy na budowęZałamanie się proporcji, w którymś z elementów łańcucha w branży dewelopersko – budowlanej może skutkować wieloma problemami, z którymi będzie musiał zmierzyć się zarówno biznes deweloperski, jak i biznes budowlany. Receptą na niedobór pracowników branży budowlanych okazał się udział w rynku pracy pracowników z Ukrainy. Dzięki temu mogliśmy uzupełnić niedobór kadr w branży budowlanej, pobudzić gospodarkę, co skutkuje tym, że nawet 11% naszego PKB i wzrostu gospodarczego jest uzależniona od pracowników z Ukrainy. Według analityków receptą na zmniejszone zainteresowanie pracowników z Ukrainy naszym rynkiem pracy mógłby być powrót Polaków z emigracji zarobkowej, np. powrót z emigracji na wyspach brytyjskich, spowodowany głównie brexitem. Jak znaleźć pracownika z Ukrainy na budowę? Istnieje na to kilka sposobów. Jeżeli nasza firma jest konkurencyjna pod względem zarobkowym i pod względem oferowanych warunków pracy to nie powinniśmy mieć problemów ze skuszeniem obecnych już pracownik z Ukrainy na polskim rynku pracy do pracy w naszej firmie. Możemy rzecz jasna poszukiwać potencjalnych pracowników na samej Ukrainie. W tym celu możemy skorzystać z któregoś z portali ogłoszeniowych na ukraińskim internecie, albo możemy udać się do wyspecjalizowanej firmy zajmującej się rekrutacją pracowników o profilu budowlanym, bądź profilu ogólnym. Pozostaje nam jeszcze wybów formy zatrudnienia. Coraz popularniejszymi metodami zatrudnienia są wynajem i leasing.

Każda metoda zatrudnienia powinno być dla nas efektywna. Oznacza to że nie powinna ona wiązać nas w sposób nadmierny, ani nie powinna demotywować pracownika. Wynajem pracownika jest dla nas korzystny pod względem formalnym, gdyż tego typu pracownik z Ukrainy jest już zalegalizowany i gotowy do podjęcia pracy u polskiego pracodawcy. Zatrudnienie pracownika na własną rękę wiąże się z koniecznością wypełnienia wszystkich wymogów formalnych przez naszą firmę osobiście.