Powszechne zastosowanie silikonu w obecnych czasach

Jest jednym z najczęściej używanych materiałów przy produkcji akcesoriów kuchennych, modowych oraz innych przedmiotów codziennego użytku. Znalazł powszechne zastosowanie w medycynie, budownictwie i kosmetyce. Na stałe zagościł w zdecydowanej większości domów. Mowa oczywiście o silikonie, na którego temat zdania są mocno podzielone.

Popularne produkty wykonane z silikonu

torebka silikonowaNajczęściej spotykamy go w kuchni. Na rynku dostępne są formy do pieczenia, pudełka, specjalne pojemniki do robienia popcornu, sztućce, rękawice, uchwyty oraz, używane również w rękodziele, foremki silikonowe. A to dopiero początek. Silikonowe gadżety kuchenne co roku zalewają internet. Mamy jeszcze sitka, maty, miarki oraz miski, których gama kolorystyczna jest ogromna. Ale to tylko jedna z wielu dziedzin, w której możemy go znaleźć. Na ulicy bardzo często widuje się kobiety, których strój pełny jest silikonu. Pokrowiec na telefon, opaska na ręce, torebka silikonowa a nawet buty wpisały się w świat mody na stałe. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze elementy naszych domostw. Uszczelki, rurki, a nawet kolanka z plastikowych zmieniane są na silikonowe. Dostępne są tynki z dodatkiem silikonu oraz płyty wykonane na jego bazie. Wykorzystuje się je w pomieszczeniach, które wymagają wysokiej sterylności. Wszystko to za sprawą trwałości oraz łatwości użycia silikonu. W dodatku łatwo utrzymać go w czystości. To z silikonu wykonane są soczewki kontaktowe oraz implanty piersi. Wkładki do butów, które pomogły już wielu pacjentom uporać się z problemami stóp, często wykonane są z silikonu. Ostatnio na rynku pojawiły się silikonowe kubeczki przeznaczone dla kobiet podczas menstruacji, zostały uznane jako bardzo ekologiczne i przyjazne środowisku. W kosmetyce podczas robienia paznokci hybrydowych zastąpiono folię aluminiową specjalnymi nakładkami wielorazowego użytku. Segment zwierzęcy również otrzymał swoją dawkę silikonu. Znajdziemy go w żwirkach dla kotów, produkowane są z niego obroże, miski oraz zabawki.

Dzięki temu, że silikon jest bardzo tanim surowcem zalał nasz rynek we wszystkich możliwych dziedzinach. Spotkać go możemy wszędzie. Spór odnośnie jego zdrowotności trwa. Niektórym towarzyszą obawy i starają się go unikać. Jedno jest pewne – dzięki silikonowi nasze domy, ulice oraz codzienność jest znacznie bardziej kolorowa.