Opiekun dla osoby starszej

 

Młodość nie trwa wiecznie i każdy z nas kiedyś się zestarzeje. Im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko chorób, które mogą nas ograniczyć ruchowo. Opieka nad osoba, która nie może samodzielnie funkcjonować jest dość wymagającym zadaniem i nie każdy się nadaje do takiej pracy. 

Jakie są wymagania dla opiekunki w Niemczech?

opiekunka osoby starszej niemcyCoraz więcej osób w wieku około pięćdziesiątego roku życia, staje się bezrobotnymi, bo zostają zwolnione z pracy i nie mogą znaleźć nowej posady w kraju. Szczególnie kobiety, zaczynają wtedy szukać pracy jako opiekunki do dzieci i osób starszych. Choć nie jest to łatwa praca, bo wymaga dużego skupienia i odpowiedzialności, to kobiety świetnie się do niej nadają. Pracę jako opiekunka osoby starszej Niemcy oferują za najlepsze pieniądze. Sporo osób decyduje się na taką rozłąkę ze względu na wysokie zarobki, gdyż w ciągu jednego miesiąca można zarobić u naszego zachodniego sąsiada tyle, co u nas w ciągu paru miesięcy. Aby móc pracować w Niemczech jako opiekunka, wymagana jest przynajmniej podstawowa umiejętność posługiwania się językiem niemieckim żeby móc się komunikować ze starszą osobą. Wysyłaniem Polaków do pracy za granicę, zajmują się agencje pracy tymczasowej, które zapewniają nam pewne wynagrodzenie o umowę o pracę. Wyjazd najczęściej obejmuje kilka miesięcy opieki nad przydzieloną starszą osobą z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Praca wymaga dwudziestoczterogodzinnej opieki, łącznie z myciem i karmieniem. Czasem będziemy musieli zrobić zakupy i wyjść na spacer.

Opieka nad starszą i słabszą osobą, wymaga od opiekunki dużej empatii i chęci niesienia pomocy. Starszy człowiek najczęściej jest schorowany i ma ograniczone możliwości fizyczne, dlatego konieczna jest stała kontrola i pomoc w codziennych czynnościach.