Naszyjnik z bursztynem ze srebra

Nieczęsto zdarzało mi się robić jakiekolwiek elementy biżuterii, nie będące wzorowanymi na konkretnych znaleziskach, a tym bardziej, nie zajmowałem się zamówieniami spoza tematu rekonstrukcji. Jednak zawsze bywają jakieś wyjątki, a dla mnie tym wyjątkiem była rocznica ślubu brata. Jakimś cudem, udało mu się mnie przekonać, bym zrobił dla niego srebrny naszyjnik z bursztynem jako prezent rocznicowy.

Srebrny naszyjnik z bursztynem

kobiecy naszyjnik z bursztynem w srebrzeSrebro nie było najłatwiejszym materiałem do obróbki, szczególnie że byłem przyzwyczajony do pracy z brązem, który nie dość że łatwiej się formował, to jeszcze był o wiele podatniejszy na jakiekolwiek metody obróbki. Srebro, szczególnie wyższej próby, bywało kruche i rozpadało się często pod wpływem bardziej agresywnych technik obróbki, aczkolwiek skoro już dałem słowo bratu, nie było możliwości wycofania się, więc zabrałem się za kobiecy naszyjnik z bursztynem w srebrze. Przede wszystkim, potrzebne było srebro czyste, aczkolwiek łatwe do obrobienia i przetapiania, bo niezbyt chciało mi się tworzyć nowy wzór, więc postanowiłem wykorzystać kilka starych form, których używałem głównie do brązu. Na szczęście srebro było tanie, nawet lepszej jakości, więc z dostaniem materiału nie miałem najmniejszego problemu, podobnie jak z jego przetopieniem i odlaniem, bo wszystkie potrzebne narzędzia miałem już w warsztacie. Bursztyn był wielkim ułatwieniem całej pracy, bo od dłuższego czasu już używałem go w swoich wyrobach, i miałem sporą wprawę w jego obróbce, a także dość duży zapas surowego bursztynu. Obróbka nie wymagała więcej niż przeszlifowanie surowego bursztynu na papierze ściernym, uformowanie i wypolerowanie. Nie zajmowało to więcej niż kilku godzin, szczególnie że element z bursztynu nie należał do szczególnie dużych.

Naszyjnik wyglądał bardzo oryginalnie, szczególnie przy połączeniu elementów rekonstrukcyjnych z własnymi pomysłami i sugestiami brata, ale przede wszystkim, mimo wcześniejszych założeń, nie był aż tak kłopotliwy w wykonaniu. Efekt końcowy był bardzo zadowalający, całość komponowała się bardzo ładnie i nie raziła po oczach zbytnią ostentacją, aczkolwiek nie ginęła w reszcie stroju, będąc jednak zauważalnym elementem garderoby. Brat i bratowa byli zachwyceni, przez dłuższy czas nie mogąc się od nowego nabytku oderwać.