Maszyny do tartaku

Tartaki to miejsca, w których dochodzi do procesów przetwórstwa drzewnego. Żeby usprawnić i przyspieszyć pracę w tym miejscu, zaczęto wprowadzać pełną automatyzacje tego przemysłu. W celu dobrego wyposażenia tartaku, należy zakupić kilka niezbędnych maszyn, bez których praca będzie wręcz niemożliwa.

W jaki sprzęt wyposażyć tartak?

maszyny tartaczneTartak to zakład pracy, w którym dochodzi do obróbki drewna, z którego powstaje tak zwana tarcica. Jest to zbiorcza nazwa na wszystkie produkty, które powstały w procesie przecierania drewna okrągłego. Do tarcic należą między innymi deski, bale czy listwy, różniące się grubością i szerokością. Do obróbki drewna wykorzystywane są różne maszyny tartaczne, które pozwalają na otrzymywanie tarcicy obrzynanej bądź nieobrzynanej. Żeby uzyskać deski czy listwy nieobrzynane należy pozbyć się warstwy kory drzewnej z ich powierzchni. Przy użyciu odpowiednich maszyn, takich jak obrzynarka, jest to możliwe. Niezbędne w każdym tartaku są także różnego rodzaju pilarki oraz traki. Występują one w różnych wielkościach, w zależności od zapotrzebowania klienta. Im większe maszyny, tym więcej tarcicy można wyprodukować. Piły i traki służą do cięcia oraz obróbki drewna kłodowego. Tną je na równe kawałki, o zaprogramowanej komputerowo grubości. Na rynku dostępne są pilarki i traki pionowe bądź poziome, co zależne jest od kierunku ruchu, w jakim tną. Wyprodukowaną tarcicę można poddać dalszej, specjalistycznej obróbce przy pomocy wielopiły do drewna bądź piło-łuparki. Dzięki tym narzędziom powstaje np. drewno kominkowe.

We współczesnych czasach, w których większość zakładów pracy jest zautomatyzowana, nie można obejść się bez odpowiednich maszyn. W tartaku używane są najróżniejsze sprzęty służące do obróbki drewna, na przykład pilarki, traki czy wielopiły.