Układy hydrauliczne są oparte na wysokim ciśnieniu cieczy roboczej, czyli w tym przypadku oleju hydraulicznego, który wprawia w ruch siłowniki napędzające mechaniczne elementy maszyn. Ciśnienie w takim układzie generuje pompa, a ruch siłowników odbywa się za pośrednictwem ruchu cieczy pod tym wysokim ciśnieniem. Taki układ jest jednak bardzo wrażliwy na zabrudzenia.
Filtry hydrauliczne zapobiegają awariom maszyn
Ciecz w układach hydraulicznych jest transportowana przez bardzo cienkie węże, dobrane w miarę potrzeb wydajnościowych. W niektórych miejscach przekroje dróg transportowych są bardzo malutkie, szczególnie we wnętrzu rozdzielaczy ciśnieniowych, gdzie potrafią mieć średnicę nawet milimetra. Jeśli do takiego miejsca w układzie dostanie się jakiś paproch lub inne zanieczyszczenie w formie ciała stałego to zapcha nam to tą część układu i przestanie ona pracować. Nie raz zdarzały się sytuację, że niewielki element rdzy lub opiłek metalu potrafił popsuć działanie całej automatyki. Jedynym sposobem na to jest filtr hydrauliczny zbierający wszystkie zanieczyszczenia w układzie. Te filtry są zbudowane z tkanin o bardzo małym przekroju oczek, dlatego też przepuszczają one bez problemu ciecz, ale zatrzymują ciała stałe. Filtry wkłada się w układ, najczęściej jeszcze przed pompą, dzięki czemu mogą one cały czas wyłapywać coraz nowsze zanieczyszczenia. Obecnie nie można wyobrazić sobie poprawnego działania hydrauliki bez filtru.
Z czasem, każdy filtr potrafi także się zapchać. Coraz większa ilość zanieczyszczeń osadza się na filtrze i powoduje, że przestaje on być drożny nawet dla oleju hydraulicznego. Z tego też powodu producenci filtrów i maszyn wyposażonych w hydraulikę, na podstawie badań, określają zalecane terminy wymiany filtrów na nowe. To nie jest zbyt kosztowny zabieg serwisowy, który może uratować naszą maszynę.