Kolumna głośnikowa i jej parametry

W przypadku większych wydarzeń takich jak chociażby koncerty jedną z najważniejszych kwestii staje się dobre nagłośnienie przestrzeni. W tym celu osoby zajmujące się tym zawodowo proponują określone rozwiązania. Nie liczy się bowiem jedynie natężenie generowanego dźwięku lecz również jego czystość czy rozchodzenie tak żeby wszystkie osoby zgromadzone na wydarzeniu były w stanie doświadczać niezapomnianych wrażeń związanych z muzyką.

Głośnik jako przetwornik dźwięku

kolumny głośnikoweDo organizacji koncertów z reguły wykorzystywane są kolumny głośnikowe, które podwiesza się koło lub nad sceną. W ten sposób dźwięk rozchodzi się równomiernie po wszystkich trybunach. Warto dodać, że kolumny głośnikowe z reguły składają się z kilku głośników połączonych razem. Ich najważniejszymi parametrami jest chociażby rzeczywista moc, impedancja czy pasmo przenoszenia. W ten sposób spece od muzyki są w stanie dobrać odpowiedni sprzęt do danego artysty czy wydarzenia. Warto dodać, że oprócz samych głośników bardzo ważny element nagłośnienia koncertów stanowią również wzmacniacze oraz innego rodzaju sprzęt, który spina całą instalację w jedną całość. Wzmacniacz z kolei musi być zasilany do czego służy osobny zasilacz dostarczający mocy o określonych parametrach. Jak widać nagłośnienie koncertów nie jest sprawą prostą i oczywistą.

Oprócz wcześniej wymienionych aspektów pod uwagę należy wziąć również rodzaj pomieszczenia czy przestrzeń jaka znajduje się przed sceną. W ten sposób można orientacyjnie przewidzieć w jaki sposób będzie rozchodził się dźwięk oraz gdzie wystąpią ewentualne jego odbicia i załamania mogące mieć wpływ na czystość odbioru. Warto dodać, że głośniki różnią się między sobą zarówno budową jak i przeznaczeniem. Niektóre działają szerokopasmowo inne z kolei generują dźwięk jedynie w ściśle określonych pasmach.