Kolonia nad morzem – czy dziecko będzie się nudziło?

kolonia nad morzem

Kolonie dla dzieci są doskonałym sposobem na zapewnienie dziecku ciekawej rozrywki w okresie letnim, dodatkowo wyjazd bez rodziców rozwija w dziecku niezależność i samodzielność. Obecnie najczęściej dzieci wysyła się na kolonie nad morzem, czy jednak jest to trafiony pomysł i co należy brać pod uwagę decydując się na wysłanie dziecka na kolonie nad morzem? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym tekście.

Kolonie nad morzem – o czym należy pamiętać?

Kolonie nad morzemWedług informacji z portalu mirasol.pl nadmorskie ośrodki kolonijne są najchętniej wybierane przez rodziców chcących wysłać dzieci na wakacje. Wynika to w dużej mierze z tego, że morze właśnie najbardziej kojarzy się nam z wypoczynkiem dla dzieci. Z pobytem nadmorskim wiążą się także korzyści zdrowotne – nadmorskie powietrze pozytywnie wpływa na stan zdrowia dzieci zwłaszcza tych które mają problemy astmatyczne. Niemniej należy pamiętać o tym, że pogoda nad morzem bywa bardzo różna, a co za tym idzie wyjazd kolonijny może być mniej udany niż się spodziewaliśmy. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając ośrodek kolonijny nad morzem by mieć pewność, że dziecko będzie na koloniach dobrze się bawić.

Baza ośrodków kolonijnych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Baza ośrodków kolonijnychObecnie działa bardzo dużo środków kolonijnych czy też biur turystycznych, które zajmują się organizowaniem koloni. Oferty są bardzo zróżnicowane zarówno, jeśli chodzi o standard mieszkaniowy, cenę jak i pogram samych koloni, na co zatem należy zwracać uwagę przy wyborze koloni dla dziecka i co jest tutaj najważniejsze? Można by tu wskazać takie podstawowe elementy jak:

  • kto jest organizatorem koloni,
  • kto będzie pełnił nad dzieckiem opiekę w trakcie koloni,
  • jakie atrakcje zapewnia ośrodek,
  • jaka jest forma zakwaterowania,
  • czy zapewniona została opieka medyczna na czas koloni.

Bezpieczeństwo dziecka na koloniach zależy od tego w jakich warunkach będzie ono przebywać, a także od tego kto będzie sprawował nad nim opiekę, dlatego elementy te sprawdzamy w pierwszej kolejności. Warto sprawdzić jakie kwalifikacje jak i doświadczenie ma kierownik koloni, w jakim stanie są budynki kolonijne, czy teren ośrodka jest zamknięty itd. Bardzo ważne jest także to by dopytać się czy na miejscu dzieci mają zapewniona opiekę medyczną. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które mają jakieś problemu zdrowotne. Warto także sprawdzić jak pod względem edukacyjnym przedstawia się program koloni.

Oferta edukacyjna ośrodków kolonijnych

kolonie nad morzemPod pojęciem oferta edukacyjna ośrodków kolonijnych rozumiemy poniekąd atrakcje, które zapewniają obiekty kolonijne uczestnikom koloni. Atrakcje te jednak powinny mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka, tak pod względem jego wiedzy jak i sprawności fizycznej. Warto zatem sprawdzać jakiego rodzaju wycieczki przewidział organizator, czy będą one miały na celu zapoznawanie dzieci z nadmorską przyrodą czy raczej miejscami o znaczeniu historycznym. Poza wycieczkami powinny także odbywać się zajęcia czy zabawy ruchowe, a co za tym idzie w planie powinny znajdować się takie atrakcje jak: treningi piłki nożnej, pływania gry w siatkówkę, tenisa itd. Przy czym należy zaznaczyć, że przy wyborze atrakcji ruchowych dla dziecka należy brać pod uwagę stan jego zdrowia oraz kondycje i pod tym względem dopasowywać oferty ośrodków. Niektóre obiekty kolonijne mają także bardziej unikalny program koloni, zapewniając dzieciom zajęcia z nurkowania czy żeglowania, co także może mieć swoje zalety. Co o takich obozach warto wiedzieć.

Obozy nurkowe – czy to dobry pomysł?

Obozy nurkoweChcąc wysłać dziecko na kolonie nad morzem warto pomyśleć o takim rozwiązaniu jakim są obozy nurkowe. Obozy te wbrew temu co by się mogło wydawać przeznaczone są już nawet dla młodszych dzieci, przy czym są to raczej kolonie z elementami nurkowania, gdzie dziecko do nauki nurkowania wykorzystuje takie proste przyrządy jak maska, rurka i płetwy. Starsze dzieci mogą już uczestniczyć w prawdziwych obozach nurkowych, gdzie wykorzystuje się pełne wyposażenie nurkowe takie jak butle, kombinezony do nurkowania, ocieplacz nurkowy pod kombinezony, maski i płetwy. Co istotne dziecko nie musi posiadać żadnego wyposażenia by uczestniczyć w takim obozie, ponieważ potrzebny sprzęt zapewnia organizator. Należy jednak mieć na uwadze, że choć sprzęt będzie na pewno bezpieczny to producent ocieplaczy nurkowych czy też stroju nurkowego może nie być najbardziej znany, a co za tym idzie strój może nie być aż tak dobrze dopasowany. Nie powinno mieć to jednak aż tak dużego znaczenia. Jeśli chodzi o wymagania odnośnie uczestnictwa w takim obozie to dziecko chociaż w pewnym stopniu musi umieć pływać, jak i nie może mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Dziecko nie musi natomiast umieć nurkować by w takim obozie wziąć udział. Obóz nurkowy będzie dla dziecka na pewno niezapomnianą przygodą i pozytywnie wpłynie na jego kondycje. Pamiętajmy jednak o tym by zanim się zdecydujemy na takie rozwiązanie upewnić się, że dziecko będzie się dobrze czuło na takim obozie.

Na koniec dwa zdania podsumowania

Kolonie nad morzem to dobry sposób na zapewnienie dziecku ciekawych wakacji. Pamiętajmy jednak o tym, że by kolonie były naprawdę udane należy poświecić odpowiednio dużo czasu na wybór ośrodka kolonijnego i odpowiedniej oferty.