Kofeina zawarta w guaranie i innych produktach

Każdy kto narzeka na brak energii, sił, motywacji, powinien zapoznać się z właściwościami guarany i spróbować tego specyfiku. Okazuje się, że to właśnie guarana ze wszystkich roślin na ziemi charakteryzuje się najwyższą zawartością kofeiny. A tak jak wiadomo, jest naturalnym stymulantem. Dla porównania: nasiona guarany zawierają najczęściej od 3 do 6 procent kofeiny. W ziarnach kawy zawartość kofeiny wynosi odpowiednio od 1 do 2%.

Właściwości pobudzające i lecznicze guarany w proszku

pobudzająca guarana w proszku - cenaCo ciekawe, czarna herbata zawiera od 2 do 4% kofeiny. Roślina guarany jest pnączem i uprawia się ją w Brazylii. Nasiona zbierane są ręcznie, a uprawy są oczywiście ekologiczne. Nazwa pochodzi od plemienia Indian, którzy jako pierwsi odkryli roślinę oraz jej właściwości. Słowo warana oznacza z kolei „owoc wyglądający jak ludzkie oczy”. Guarana nie służy jednak tylko i wyłącznie do pobudzenia ludzkiego ciała i umysłu. Zawiera również całkiem sporo taniny, która ma właściwości ściągające. W związku z tym można stosować guaranę w przypadku przewlekłych biegunek. Guaranę stosuje się także u osób, które cierpią na migreny. Pomoże nawet zmniejszyć gorączkę i ogólnie ma właściwości przeciwbólowe. Poprawia nawet krążenie krwi. Nie należy obawiać się, że guarana będzie dawać taki sam efekt jak kawa. A to wszystko dlatego, że kofeina zawarta w guaranie jest połączona z taninami i fenolami, więc nie uwalnia się od razu, ale powoli, stopniowo. Warto pokusić się o zakup takiego produktu jak pobudzająca guarana w proszku – cena różni się w zależności od sklepu. Zazwyczaj opakowanie sproszkowanej guarany można kupić online już za kilkanaście złotych. Zaletą korzystania z guarany jest nie tylko pobudzenie ciała, ale też znaczna poprawa koncentracji i pamięci. Dzięki niej podnosi się wydolność fizyczna organizmu (to dlatego Indianie stosowali guaranę przed kilkudniowymi polowaniami).

Jest również dobrym produktem dla osób odchudzających się, ponieważ guarana zmniejsza apetyt. Dzięki guaranie można podnieść nieco temperaturę ciała, ale obniżyć gęstość krwi, a co za tym idzie, poprawić funkcjonowanie układu krążenia. Guarana pozytywnie wpływa na nastrój człowieka. Warto stosować guaranę w chronicznym zmęczeniu, przy zaburzeniach koncentracji, kłopotach z pamięcią oraz w okresie rekonwalescencji po chorobie.