Systemy monitorowania wizyjnego o zwiększonej rozdzielczości były niesamowicie skutecznymi, a zarazem wygodnymi, narzędziami do monitorowania i ochrony obiektów. Swoje imponujące osiągi i możliwości pokazywały w pełni na obiektach o dużym natężeniu ruchu, takich jak galerie czy duże markety handlowe, umożliwiając operatorom niezwykle dokładną obserwację wybranego obszaru nawet przy największym ruchu osób, nie wykazując absolutnie żadnych zakłóceń.
Kamery do systemów monitorowania o wysokiej rozdzielczości
System taki nie mógł jednak funkcjonować sprawnie bez odpowiednio dobrych urządzeń wizyjnych, gdyż jakość obrazu często była zależna od rodzaju zastosowanych kamer, ich zaawansowania i jakości. Podczas gdy standardowe kamery, dodawane do wielu zestawów monitoringu posiadały satysfakcjonującą jakość, odpowiednią dla każdego użytkownika monitoringu domowego, nie były one przydatne na obiektach o dużym ruchu. Z tego powodu, takie urządzenia były niemal w całości zastępowane przez kamery ahd wewnętrzne o najwyższych rozdzielczościach obrazu. Kamery te były w całości przystosowane do współpracy z najnowocześniejszymi systemami monitorowania wizyjnego, i umożliwiały pełne wykorzystanie wszystkich możliwości takiego systemu. Prawie wszystkie dostępne odmiany były więc modelami obrotowymi, pozwalającymi operatorom na dowolne ustawienie pola widzenia kamery wedle bieżącej potrzeby, lub też dynamiczne monitorowanie zdarzenia, czy nawet pojedynczej osoby. Kamery te bez wyjątku posiadały niezwykle dużą responsywność i płynność obrazu nawet przy dynamicznej obserwacji i nagłej zmianie kąta nachylenia kamery, a szybkość ruchu mogła być dostosowana do przyzwyczajeń konkretnego operatora.
Najważniejszą jednak cechą owych kamer był wbudowany filtr obrazu, zapobiegający powstawaniu zniekształceń czy zakłóceń sygnału podczas bardzo szybkiego przestawiania kąta ustawienia kamery. Było to niezwykle ważne podczas monitorowania zdarzeń niepożądanych, i umożliwiało późniejsze odtworzenie dokładnego, czystego nagrania w razie konieczności. Jako urządzenia o najwyższej możliwej do osiągnięcia jakości obrazu, kamery te musiały jednak współpracować z systemami o podobnej jakości, tracąc bardzo dużo na jakości i dokładności w przypadku użycia ich w monitoringu o przeciętnej jakości obrazu.