Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?

Środowisko jest regularnie zanieczyszczane – spalinami, smogiem, śmieciami wyrzucanymi w lasach. Nic więc dziwnego, że osoby, którym zależy na zmniejszeniu poziomu zatrucia środowiska, poszukują rozwiązań ekologicznych w każdej dziedzinie życia. Dbanie o środowisko to już nie tylko segregowanie śmieci i oszczędzanie wody, ale także stosowanie rozwiązań ekologicznych w różnych sferach codzienności.

Uzyskiwanie prądu z promieniowania słonecznego

panele fotowoltaiczneJednym z takich ekologicznych rozwiązań jest uzyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego. Słońce jest bowiem jednym ze źródeł odnawialnych, ogólna dostępność promieni słonecznych w naszej sferze klimatycznej sprawia, że możemy stosować to rozwiązanie o każdej porze roku. Według gramwzielone.pl jedyną wadą są wysokie koszty inwestycji – jednak pamiętajmy o tym, że jest to wkład jednorazowy, a po zamontowaniu systemów fotowoltaicznych nie musimy już przejmować się na przykład opłatami za ogrzewanie wody. Prawidłowo zamontowane instalacje fotowoltaiczne mogą służyć nam następnie przez długie lata. Fotowoltaika przyjęła się między innymi w Lublinie, gdzie na dachach niektórych budynków można zobaczyć już instalacje fotowoltaiczne.

Jak wygląda instalacja fotowoltaiczna?

instalacja fotowoltaicznaSystem solarny opiera się na kilku elementach. Na podstawie www.odnawialnezrodlaenergii.pl można wymienić:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwerter solarny,
  • sterowniki,
  • przewody instalacyjne.

Panele fotowoltaiczne oferowane w Lublinie są produkowane na bazie krzemu. Te krzemowe ogniwa, połączone ze sobą, pozwalają na wytworzenie prądu stałego dzięki efektowi fotowoltaicznemu. Z kolei inwertery są niezbędne, aby przekształcić ten prąd stały na prąd zmienny, który można użyć w sieci publicznej. Zaletą rozwiązania wykorzystującego fotowoltaikę jest to, że nie musimy wymieniać instalacji elektrycznej, która już jest zainstalowana w naszym domu – system solarny wystarczy dopiąć do skrzynki rozdzielczej. W ofertach producentów systemów solarnych znajdziemy panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Najtańszym rozwiązaniem jest to ostatnie – niestety jest ono również najmniej wydajne. Potrzeba dużej powierzchni paneli, aby uzyskać tę samą moc prądu, jak przy panelach krzemowych. Wśród przedstawionych propozycji najlepsze są panele fotowoltaiczne monokrystaliczne – ich wykonanie z monolitycznego kryształu krzemu sprawia, że są one najbardziej wydajne. Stając przed wyborem paneli fotowoltaicznych, najlepiej kierować się ich jakością, nie ceną – różnica kilkuset złotych może okazać się kluczowa dla wydajności i sprawności produktu. Zazwyczaj panele posiadają żywotność 25-35 lat, więc zakup wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych to inwestycja długoletnia. a panele – ze względu na to, że nie posiadają ruchomych części – są zazwyczaj bezawaryjne, co również jest ich zdecydowaną zaletą.

Montaż systemu solarnego

fotowoltaika

Systemy solarne są montowane w miejscach, do których dociera najwięcej promieni słonecznych – najczęściej są to więc dachy budynków. Podnośniki koszowe są więc niezbędne do przetransportowania paneli fotowoltaicznych na określoną wysokość. Firmy, których działanie obejmuje województwo pomorskie, posiadają w swoich ofertach podnośniki koszowe o różnych wysokościach roboczych: od 10 do 30 metrów. Wynajem podnośnika w Gdyni obejmuje samą maszynę, ale możemy zdecydować się także na usługę operatorską – dzięki doświadczeniu operatorów prace z wykorzystaniem podnośnika z pewnością będą przebiegać krócej.

Zaporowa cena?

instalacja fotowoltaicznaNawet najmniejsze systemy solarne sporo kosztują – taka zaporowa cena może niektórych odstraszyć od inwestycji. Fotowoltaika jednak, jako wartościowe rozwiązanie ekologiczne, może być dofinansowywana przez wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacje dla osób fizycznych to najczęściej niskoprocentowe (nawet 1,5%) pożyczki. WFOŚiGW może udzielić pożyczki do nawet 100% kosztów. Umowy o dofinansowanie są sporządzane indywidualnie – będą one dostosowane do naszych potrzeb i możliwości. Bardzo często po częściowej spłacie możemy liczyć na umorzenie nawet 40% pozostałej pożyczki.

Podsumowanie

Z pewnością rozwiązanie wykorzystujące efekt fotowoltaiczny jest warte uwagi. Rozwój nowoczesnych technologii i coraz większe zainteresowanie ekologią sprawią, że niedługo fotowoltaika stanie się jeszcze bardziej popularna. Systemy solarne mają bowiem dużo zalet, a jedyną ich wadą jest wysoka cena – koszty inwestycyjne możemy jednak w pewnym stopniu przekroczyć, decydując się na skorzystanie z dotacji oferowanych przez państwowe Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dodaj komentarz