Jak spełnić swoje marzenie i mieć dom z ogródkiem?

dom z ogródkiem

Posiadanie własnego domu z ogródkiem jest marzeniem blisko 80% procent polaków, przy czym za realizacje tego marzenie bierze się stosunkowo niewiele osób. Dzieje się tak głównie z obawy o koszty budowy domu jednorodzonego jak i jego utrzymania. Czy rzeczywiście budowa wymarzonego domu z ogródkiem musi być taka ryzykowna i trudna do zrealizowania? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Fundusze na budowę domu

KredytNajwiększym problemem, jeśli chodzi o budowę domu jednorodzinnego jest jego koszt. W zależności od miejsca w jakim chcemy wybudować dom i technologii jaka zostanie zastosowana do jego budowy koszt budowy domu może sięgać od 300 tys do 600 tys, przy czym mowa tu o domu średniej wielkości wykończonym w dość prosty sposób. Rozbieżność cenowa związana jest z kosztem działki budowlanej – im bliżej położona on dużych miast tym jej koszt jest wyższy, jak i od technologi w jakiej będzie wznoszony dom. Niemniej na jakie rozwiązanie by się nie zdecydować nie wiele osób dysponuje takim kapitałem własnym, a co za tym idzie w większości przypadków realizację swojego marzenia o posiadaniu domu jednorodzinnego z ogrodem należy zacząć od zaciągnięcia kredytu. Za nim jednak podejmiemy decyzje o kredycie warto skorzystać z takiej usługi jaką jest doradztwo kredytowe. Korzystanie z usług doradcy pomoże nie tylko znaleźć ofertę banku najbardziej dostosowaną do naszych potrzeb, ale bardzo często firmy zajmujące się doradztwem na mocy umów z bankami są wstanie umożliwić nam dostęp do bardziej atrakcyjnych ofert kredytowych. Takie kredyty hipoteczne mają bardzo często dłuższy okres spłaty lub też niższe oprocentowanie. W przypadku wyboru kredytu hipotecznego należy zwrócić uwagę na to czy jest możliwość zamiany jego warunków w czasie trwania umowy, dzięki czemu będzie on bardziej przyjazny.

Technologia budowlana – jaką wybrać?

domy szkieletowePodejmując decyzje o budowie własnego domu z ogrodem należy także zwróci dużą uwagę na to w jakiej technologi ma on zostać wzniesiony. Kwestia ta wiąże się nie tylko z tym jak szybko zostanie postawiony obiekt architektoniczny, ale także i z tym jak wysokie będą koszty budowy domu. Obecnie dość korzystnie w porównaniu z tradycyjnymi domami murowanymi wypadają domy drewniane budowane w technologii modułowej. Takie domy powstają w przeciągu 2-3 miesięcy, co zdecydowanie obniża koszty inwestycyjne. Ważne jest jednak to by zdawać sobie sprawę z tego, że do domów budowanych w technologii modułowej zalicza się nie tylko domy drewniane i można tu wskazać takie rodzaje jak:

  • domy szkieletowe
  • domy skandynawskie
  • domy keramzytobetonowy

W zależności od tego za pomocą jakiego rodzaju modułów dom modułowy zostanie wzniesiony takie będą jego parametry jak i cena, Najprostsze i najtańsze są domy szkieletowe, jednak ich parametry nie są tak dobre jak w przypadku pozostałych dwóch wariantów, przy czym z powodzeniem domy w tej technologii mogą być wykorzystywane jako domy całoroczne. Domy skandynawskie jak i te keramzytobetonowe uznawane są za domy energooszczędne, a co za tym idzie wyższy koszt inwestycyjny zwróci nam się poprzez niższe koszty eksploatacyjne. Należy jednak zaznaczyć, że domy drewniane skandynawskie są zdecydowanie tańsze niż te wykonane z keramzytobetonu, a co za tym idzie jest to obecnie bardzo ciekawa opcja. Decydując się na domu w technologi modułowej warto poszukać sprawdzonej firmy, by mieć pewność że jakość wykonania będzie na wysokim poziomie, a co za tym idzie by dom, zapewniał odpowiedni komfort mieszkaniowy.

Budowa domu z ogródkiem – wybór miejsca

ogrod-budowaW artykułach na portalu www.budujemydom.pl można znaleźć informację, że decydując się na budowę własnego domu jednorodzinnego warto także wybrać odpowiednie miejsce. Zakup działki budowlanej to zawsze znacząca część wszystkich kosztów związanych z budową domu, a co za tym idzie warto poszukać lokalizacji, która jest atrakcyjna pod względem cenowym. Zasadniczo najdroższe działki budowlane położone są w dużych miastach i na ich obrzeżach, dlatego warto poszukać terenów budowlanych położonych w mniejszych miejscowościach czy w ich okolicy gdzie cena za metr jest zdecydowanie niższa. Obecnie coraz częściej w takich miejscowościach sprzedawane są nie tylko same działki budowlane, ale całe domy jednorodzinne z których budowane są osiedla, co także w wielu przypadkach może okazać się atrakcyjną opcją. Tutaj jako przykład można by wskazać np. domy Skórcz na sprzedaż, gdzie Skrócz to niewielka miejscowość położona na pomorzu w dość ciekawej pod względem geograficznym lokalizacji. Takich miejscowości w których można nabyć korzystne działki budowlane czy też kupić całe domy jest w Polsce całkiem sporo, należy się jednak za takimi ofertami dobrze rozejrzeć.

Dom z ogródkiem – na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Dom z ogródkiemChcąc zrealizować swoje marzenie i wybudować dom z ogródkiem należy także zwrócić uwagę już na etapie samego planowania na kwestie techniczne takie jak wybór rodzaju ogrzewania, systemu wentylacyjnego, itd. Kwestie te przełożą się przede wszystkim na koszt eksploatacji domu, dlatego dobranie odpowiednich rozwiązań jest tu bardzo ważne. Na portalu muratordom.pl można przeczytać, że ważne jest także i to by budowany dom był dokładnie na miarę naszych potrzeb, a co za tym idzie ważne jest to by dokładnie przemyśleć jakiej wielkości będzie potrzebny nam dom. Im mniejszy tym niższe koszty utrzymania go, zbyt mały będzie jednak niepraktyczny, dlatego konieczne jest dobre rozplanowanie. Będąc już na etapie planowania warto także dobrze rozplanować rozkład ogrodu, tak by był on praktyczny i łatwy w utrzymaniu, a jednocześnie by wypoczynek w nim był przyjemny.

Krótko podsumowując

Realizacja marzenia jakiem jest własny dom z ogródkiem nie musi być wcale tak odległa jak nam się wydaje. Wybierając odpowiednie rozwiązania i podejmując świadome decyzje dom można wybudować w całkiem przystępnej cenie.