Od jakości naszych ociepleń bardzo dużo zależy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że największa ilość ciepła ucieka przez pokrycie dachowe. Sposób na to jest jeden, mianowicie należy ocieplić dach. W nowoczesnym budownictwie znane są środki, które pozwalają na pełne ocieplenie dachu, chociażby poprzez zastosowanie materiału termoizolacyjnego. Jeśli poznasz te materiały, zaplanujesz dobrze z jakiego materiału powinieneś Ty skorzystać.
Ocieplenie poszycia dachowego
Jeśli chcesz maksymalnie zniwelować ucieczkę ciepła z dachu możesz zastosować kilka sposobów. Pierwszym z nich jest skorzystanie z materiału dachowego, który sam w sobie ma właściwości termoizolacyjne. Jest to na przykład dachówka ceramiczna, która doskonale zatrzymuje temperaturę. Do ocieplenia dachu, który jest z innego rodzaju materiałów można wykorzystać wiele środków. Obecnie bardzo popularna jest wełna termoizolacyjna, z której korzysta się podczas robienia wykończenia poddasza. Wkłada się ją pomiędzy płyty gipsowe, a dach. Sposób bardzo popularny, ponieważ nie obciąża konstrukcji dachowej. Jest bezpieczny, nawet jeśli konstrukcja ma już swoje lata. Jeszcze lżejszy jest znany od dziesiątek lat styropian. Aby skutecznie zatrzymać ucieczkę ciepła z domu należy użyć sześciocentymetrowego styropianu. Nie będzie on wystawał za bardzo spoza konstrukcji dachowej, gdyż standardowe belki mają dwanaście centymetrów. Znajdzie się miejsce dla płyt gipsowych i nie będzie kłopotu z wykończeniem. Niektórzy wykorzystują w tym celu zamiast zwykłego styropianu styropapę. Jest to lepszy, bardziej zaawansowany materiał termoizolacyjny, ale nadaje się tylko do nowych dachów o mocnej konstrukcji. Jego waga jest dużo większa, ponieważ mieszanka wierzchnia na tym materiale może sporo ważyć. Niemniej jednak dobrze utrzymuje temperaturę.
Po zrobieniu ocieplenia na dachu na początku zauważysz, że temperatura w domu jest zawsze na takim poziomie, w którym czujemy się bardziej komfortowo. Długofalowym efektem zrobienia dobrego ocieplenia będą niższe rachunki za energię potrzebną do ogrzania budynku. To jest chyba największą zaletą, ponieważ mamy namacalny dowód na to, że nasza praca zwraca się. Zarówno z pierwszego, jak i drugiego powodu warto podjąć się wykonania ocieplenia.