Jak dbać o ekologię? – AdBlue®, fotowoltaika i kominki z płaszczem wodnym

ekologia

W obecnych czasach ekologia jest bardzo ważna i wiele interesuje się tym zagadnieniem. Wiele ludzi zaczęło segregować śmieci, jak i myśleć o korzystaniu z odnawialnych źródeł, aby pozyskiwać energię. Są one za darmo, a poza tym nie mają szkodliwego wpływu na środowisko.

Coraz większa popularność paneli

panele fotowoltaiczneNajbardziej popularne w obecnych czasach, jeśli chodzi o korzystanie z odnawialnych źródeł są ogniwa fotowoltaiczne. Są to małe urządzenia, które mają zdolność zamiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Takie ogniwa montuje się w całe panele słoneczne. W Szczecinie, ale również i w innych miastach znajdziemy bez problemu firmę, która zajmuje się sprzedażą, jak i montażem takich paneli na prywatnych posesjach. Obecnie jeśli chce się zamontować panele w swoim domu, to istnieją dofinansowania jak i nieoprocentowane pożyczki. Przykładem wsparcia inwestycji w panele są Program Postument.

Gdzie montuje się panele słoneczne?

Takie panele słoneczne, aby były odpowiednio wydajne montować powinno się w bardzo nienasłoneczniony miejscach, bez żadnego zacienienia. Najczęściej jest to dach. W Polsce takie panele fotowoltaiczne montuje się od strony południowej, gdzie nasłonecznienie jest największe. Oprócz dachu, takie panele można również montować:

  • bezpośrednio na gruncie,

  • na słupach,

  • na ścianie,

  • na ogrodzeniu.

Jednak, aby mieć prąd w domu z energii słonecznej nie wystarczą panele. Również ważne jest urządzenie do gromadzenia energii oraz te, które zamieni wyprodukowany prąd stały, na ten z którego korzystamy w domu czyli prąd zmienny.

Czy paliwo może być ekologiczne? – AdBlue®

zbiorniki AdBlue®Jeśli mowa o ekologi to nie można zapominać o samochodach, które produkują bardzo wiele spalin, które wiadomo, że są szkodliwe dla środowiska. Dlatego wiele samochodów montuje w swoich autach zbiorniki na paliwo AdBlue®. W Puławach znajdziemy firmę, które montuje w samochodach takie zbiorniki, jak i sprzedaje specjalne zbiorniki AdBlue® dla rolników. To właśnie oni najczęściej z tego, nowego i ekologicznego paliwa, które wytwarza znacznie mniej szkodliwych substancji. Dlatego rolnicy do swoich maszyn rolniczych używają, dzięki temu, podczas pracy na roli przy pomocy ich do roślin dostaje się znacznie mniej szkodliwych substancji. Jednak te paliwo nie jest wyłącznie przeznaczone dla rolników. Coraz więcej firm transportowych wyposaża swoje pojazdy właśnie w takie zbiorniki w samochodach, aby było możliwe użytkowanie AdBlue®. Co cieszy, gdyż wpływa to na środowisko, jak i na powietrze, które wdychamy.

Wkłady z płaszczem wodnym – jak wpływają na środowisko?

Także dbać o ekologię można poprzez sposób ogrzewania domu. Jednym z pomysłów jest oszczędność na ogrzewaniu poprzez kominki z płaszczem wodnym lub rekuperacją. Dzięki temu, gdy chcemy palić w naszym kominku, to od razu ogrzewamy inne pomieszczenie domu, dzięki czemu w tym czasie nie musimy korzystać z innych źródeł ogrzewania domu. Dlatego warto swoje kominki wyposażyć w wkłady z płaszczem wodnym. W Warszawie jest wiele sklepów oraz hurtowni, które oferują właśnie takie kominki. Jest to tradycyjny wkład kominkowy, jednak on wokół komory spalania posiada zbiornik z wodą, która podczas palenia w tym wkładzie się nagrzewa. Następnie poprzez instalację ta ogrzana ciecz – wodą dostaje się do odbiorników – grzejników, które znajdują się w każdym z pomieszczeń. Następnie, gdy ciecz się wychładza, wraca z powrotem do zbiornika, gdzie cały opisany cykl rozpoczyna się od nowa. Ten sposób ogrzewania przypomina trochę działanie centralnego ogrzewania, jednak w tym przypadku zamiast kotła mamy kominek. Kolejny sposób na oszczędność ekologi to kominki gazowe, które bez problemu znajdziemy w Warszawie. Takie kominki nie posiadają przewodu kominowego, a więc nie produkują spalin, które są szkodliwe dla środowiska.

Podsumowując temat

Ekologia jest bardzo ważną nauką, gdyż dotyczy nas wszystkich. Każdy z nas powinien przyczyniać się do ochrony środowiska, nawet w mało znaczący sposób. Także dzieci powinny być edukowane od najmłodszych lat i powinny brać przykład z góry. Każdy powinien pamiętać, że mieszka na tej planecie i ochrona jej środowiska jest w kwestii nas wszystkich.