Ekologia w nowoczesnym domu

dom ekologiczny

Nowoczesne budownictwo na dzień dzisiejszy bardzo mocno związane jest z ekologią. Warto zatem wiedzieć jakie na dzień dzisiejszy stosuje się rozwiązania ekologiczne w domach i jakie one mogą przynieść nam korzyści oraz czy rzeczywiście sprawdzają się one w polskich warunkach. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji na temat ekologicznych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych domach. 

Zielona energia dla domu – instalacja fotowoltaiczna

instalacja fotowoltaicznaJednym z popularniejszych ekologicznych rozwiązań są rozwiązania z zakresu fotowoltaiki. Instalacje fotowoltaiczne obecnie są dość powszechnym sposobem na całkowite lub też częściowe uniezależnienie się od dostaw prądu, a co za tym idzie także i na obniżenie rachunków domowych. Według portalu gramwzielone.pl dodatkową zaletą tego rozwiązania jest także i to, że obecnie w Polsce dostępne są programy, które oferują różnego rodzaju dotacje na zakup rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, dzięki czemu rozwiązanie to stało się obecnie zdecydowanie bardziej przystępne. By jednak instalacja sprawdzała się musi zostać odpowiednio dobrana moc paneli fotowoltaicznych jak i ich powierzchnia oraz muszą one zostać prawidłowo zamontowane. Powierzchnie paneli dobiera się zwykle na podstawie rachunków za prąd z poprzedniego roku, w przypadku nowych domów jednak problem z właściwym doborem powierzchni paneli jak i i ich mocy jest zdecydowanie większy, dlatego powinien tym zająć się odpowiedni fachowiec. Dobierając panele słoneczne należy także wziąć pod uwagę, czy energia przez nie dostarczana ma być wykorzystywana jako prąd w domy czy także do ogrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Co ważne konieczne jest także określenie czy systemy fotowoltaiczne mają w pełni zaspokajać zapotrzebowanie domu na energie elektryczna czy tylko częściowo. Co także ważne by instalacja fotowoltaiczna była w pełni wydajna musi ona także zostać poprawnie zamontowana. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu, przy czym należy sprawdzić czy dostęp promieni słonecznych do dach nie jest w żaden sposób ograniczony. W pobliżu domu na dachu którego mają zostać zamontowane panele fotowoltaiczne nie mogą znajdować się żadne wysokie obiekty takie jak kominy, inne budynki czy drzewa. Innym rozwiązaniem może być wolno stojąca instalacja, ustawiona w dowolnym miejscu na działce, jednak jest to zwykle droższe rozwiązanie i z tego względu jest ono mniej popularne.

Siła wiatru – ekologiczna energia dla domu

Mniej popularnym jednak także coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w nowoczesnych domach jest elektrownia wiatrowa. Domowa elektrownia wiatrowa podobnie jak i rozwiązania z zakresu fotowoltaiki pozwala na uniezależnienie się od ogólnokrajowych dostaw prądu, a co za tym idzie pozwala także obniżyć rachunki. Niemniej domowa elektrownia prądu jest inwestycja nieco trudniejsza w realizacji, głównie z racji tego, że nie w każdym miejscu może zostać ona wybudowana i że nie wszędzie jej działanie jest równie efektywne. Konieczne w tym wypadku przed wybudowaniem takiej elektrowni wiatrowej jest przeprowadzenie dodatkowych badań takich jak:

Analiza

Charakterystyka

produktywności wiatraków

pozwolą określić czy ukształtowanie terenu jest sprzyjające dla elektrowni wiatrowej oraz czy warunki klimatyczne na tym terenie są odpowiednie

migotania cienia

pozwala natomiast na określenie tego czy praca wiatraka nie będzie dla nas i dla sąsiadów zbyt uciążliwa

Niemniej rozwiązanie to w pewnych warunkach może okazać się bardzo korzystne, dlatego warto choćby bliżej zapoznać się z tematem przydomowych elektrowni wiatrowych.

Pompy ciepła jako systemu grzewcze w nowoczesnych domach

Pompy ciepłaWedług portalu www.odnawialnezrodlaenergii.pl również popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych domach o niskim zapotrzebowaniu na energie cieplną są także pompy ciepła przede wszystkim pompy powietrzne, których koszt montażu jak i eksploatacji jest stosunkowo niski. Obecnie dostępne na rynku pompy ciepła działają wydajnie nawet przy bardzo niskich temperaturach zapewniając odpowiedni komfort cieplny domownikom, przy czym należy zaznaczyć , że jako główne źródło ciepła mogą one być stosowane zwykle tylko w domach o niskim zapotrzebowaniu na energie cieplną, w tych o gorszych parametrach izolacyjnych są one zwykle wykorzystywane jako dodatkowy system grzewczy.

Rekuperacja – jako podstawowy system wentylacyjny w nowoczesnych domach

RekuperacjaRekuperacja obecnie w nowoczesnych domach coraz częściej jest stosowana w zamian tradycyjny systemów wentylacyjnych. System rekuperacji w ogólnym rozumieniu jest mechanicznym systemem wentylacyjnym z dodatkową funkcją odzysku ciepła, co pozwala na zredukowanie kosztów ogrzewania w okresie zimowym nawet o 50%, co także przekłada się w sposób pozytywny na stan środowiska. Zaletą tego systemu jest także fakt, że przez cały rok w domu znajduje się świeże powietrze i to bez konieczności wietrzenia pomieszczeń, co także  zmniejsza utratę ciepła. Wentylacja mechaniczna nadal jednak pozostaje droższą inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, dlatego nie wszyscy inwestorzy pomimo widocznych korzyści się na nią decydują. Niemniej w przypadków prywatnych domów jest to zdecydowanie rozwiązanie warte uwagi.

Podsumowując

Ekologicznych rozwiązań stosowanych przy budowie nowoczesnych domów jest obecnie dostępnych bardzo wiele. Wszystkie z nich tak naprawdę mają swoje zalety jak i wady, dlatego dobrze wiedzieć, które rozwiązanie i w jakich warunkach sprawdzi się najlepiej.