Do czego służą maszyny wytrzymałościowe?

 

Dla budownictwa oraz bardzo wielu innych dziedzin niezwykle istotna jest wytrzymałość materiałów, bo to ona decyduje o tym, czy dana konstrukcja po prostu po pewnym czasie nie runie. Kiedyś dla człowieka był to ogromny problem, bo mógł określać wszystkie te wartości tylko na podstawie własnych domniemywań. Dzisiejszy budowniczowie są już w zdecydowanie bardziej komfortowej sytuacji, bo maszyny wytrzymałościowe pozwalają im precyzyjnie określić czy dany materiał ma wystarczająco dobre właściwości.

Jak działa maszyna wytrzymałościowa?

uniwersalna maszyna wytrzymałościowaUrządzenie to ma wbrew pozorom bardzo prostą konstrukcję, bo wszystko, co jest potrzebne do wykonania badania to tylko i wyłącznie mechanizm, który będzie przykładał siłę stopniowo i cyklicznie. Istnieją różne rodzaje prób, które można wykonywać dla takich maszynach, a urządzenie, które pozwala wykonać ich kilka to uniwersalna maszyna wytrzymałościowa. Te próby pozwalają na dokładne stwierdzenie co dzieje się materiałem, kiedy próbka o określonych przez normę wymiarach jest rozciągana lub ściskana. Wszystko, co dzieje się z próbką, która jest podawana aktualnie badaniu, czyli między innymi to, jaka jest przykładana siła i jakie odkształcenie powstaje na skutek użycia takiej właśnie siły, jest dokładnie odnotowywane przez urządzenie w taki sposób, aby dane te można było później przesłać na komputer w celu dalszej analizy. Na podstawie takich informacji da się tworzyć wykresy i inne zbiory danych, bez których dzisiaj pewnie nie powstałaby tak skomplikowane i wielkie konstrukcje jak te, które możemy oglądać w miastach. Taka maszyna to bardzo ciekawe połączenie prasy i zrywarki w jednym. Zwykle laboratoria i tak wykonują obydwa rodzaje tych badań, więc taka maszyna będzie dla nich po prostu lepsza, a praca przy takiej maszynie jest bardzo wygodna, bo wystarczy zamocować próbkę w wyznaczonym miejscu i ustawić parametry.

Połączenie kilku maszyn w jedną co widzimy w przypadku tej uniwersalnej maszyny wytrzymałościowej ma jeszcze jedną zaletę związaną, z tym że w większości pracowni praktycznie zawsze brakuje miejsca, a to urządzenie nie tylko samo w sobie jest niewielkie, ale tak jak już wspomniano, zastępuje kilka innych. Ma to ogromne znaczenie, jeżeli miejsca w takiej hali gdzie stoją podobne urządzenia, jest już naprawdę drastycznie mało, a trzeba wykonywać wszystkie badania.