Budowa basenów i amatorski projekt

Aby móc korzystać z basenu przydomowego najczęściej trzeba zamówić projektanta, a także kogoś, kto basen zbuduje. Jednak można taki basen zaprojektować samodzielnie i wykonać jego budowę. Oczywiście bez naruszenia prawa budowlanego. Do basenu nie trzeba wcale robić wylewek. Można to zrobić w sposób o wiele lepszy, a wodę odprowadzać do naturalnych filtrów, które można zbudować na swojej posesji.

Jak zaprojektować i zbudować basen?

projektowanie i budowa basenówTrzeba przyznać, że zrobienie basenu w ogrodzie nie jest trudno. Projektowanie i budowa basenów tego typu zajmuje około trzech dni. Na początku musimy zaprojektować odpływ, czyli rury odpływowe ze spadkiem w stronę oczyszczalni wody. Następnie wykopmy dziurę, tak aby ukryć rury i mieć miejsce na zbiornik wody. Poukładajmy w tym miejscu drewniane legary, które zabezpieczymy impregnatem i folią w płynie. Legary muszą być co dziesięć centymetrów. Na legary przykręcamy deski lub płytę wiórową. Na to układamy płytę cementową, która jest do kupienia w sklepach budowlanych. Tak samo robimy ze ścianami. Pamiętajmy o wycięciu otworu na odpływ. Na te płyty możemy nakładać zaprawę murarską (około dwóch centymetrów). Gdy to zaschnie warto zabezpieczyć kąty i odpływ folią w płynie. Na samym końcu możemy ułożyć kafelki zgodnie z instrukcją, która znajdziemy w Internecie. Tak stworzony basen kosztuje około dwóch tysięcy, lecz jest tani w utrzymaniu.

Taki basen naprawdę można stworzyć samodzielnie bez wielkiej wiedzy budowlanej. Niektóre elementy można ulepszyć, aby dostosować basen do swoich wymagań. Pomimo tego sposób, który został tutaj opisany jest bardzo dobry i nie ma zn im większych problemów. Pamiętajmy o tym, aby w basenie był dobry odpływ, gdyż pomoże to nam w konserwacji i wymianie wody w naszym basenie.