Znaczenie przenośników łańcuchowych w przemyśle

Przenośniki łańcuchowe swoje zastosowanie odnajdują w wielu gałęziach przemysłu, w motoryzacji czy też na powierzchniach magazynowych. Są to urządzeni służące do transportu ładunku o różnej masie oraz wymiarach. Są one dużym ułatwieniem w wielu zakładach produkcyjnych ze względu na usprawnienie duże liczby procesów oraz wyręczeniu ludzi z dźwigania ciężkich ładunków. Zwykle współtworzą całą linię produkcyjną, mogą jednak być również wykorzystywane samodzielnie. 

Jak działają przenośniki łańcuchowe?

nowy przenośnik łańcuchowyPrzenośnik łańcuchowy mimo, że uważany jest jako urządzenie transportowe, wykorzystywany jest jednak na krótkie dystanse. Zwykle jest to tren zakładu produkcyjnego, a więc na przykład hala. Typ przenośnika zawsze jest dobierany względem transportowanych materiałów. Główny podział wśród wszystkich przenośników, dzieli je na przenośniki cięgnowe oraz bezcięgnowe. Przenośniki łańcuchowe należą do tej pierwszej grupy. Zwykle pojawiają się one tam, gdzie taśmowe czy paskowe nie dają sobie radę z ciężkimi bądź niewymiarowymi elementami. Prędkość samego przenoszenia ładunku może być przez nas regulowana, co jest ich niezaprzeczalną zaletą. Możemy zatem nowy przenośnik łańcuchowy dopasować pod kątem bieżących potrzeb, jak ilość oraz rodzaj materiału, czy nawet ewentualne prace, które muszą zostać wykonane podczas transportu. Wśród zalet możemy wymienić zatem trzy podstawowe. Pierwszą z nich stanowi wspomniana wcześniej poprawa ergonomii pracy. Ponadto mamy możliwość szybszego załadunku oraz rozładunku produktów. Równie ważną, trzecią zaletą jest bezpieczna oraz niezawodna obsługa. Sam transport z wykorzystaniem tego rodzaju przenośników odbywa się na cięgnach łańcuchowych. W zależności od własnych potrzeb mamy możliwość zastosowania od dwóch do sześciu cięgień. Zwykle możliwy jest dzięki nim transport ładunku o ciężarze nawet do 2000 kg. Niewątpliwą zaletą jest także cicha praca samego urządzenia.

Przenośniki łańcuchowe możemy zastosować zarówno do pracy na zewnątrz jak i wewnątrz. W tego rodzaju urządzeniach transportowane elementy przemieszczają się na ścięgnach łańcuchowych, których ilość możemy dobierać w zależności od własnych wymagań. Napęd w przenośnikach przekazywany jest od motoreduktora poprzez wałek napędowy. Dzięki wysokiej trwałości, cichej pracy, niezawodności oraz prostej obsłudze jest to rozwiązanie cieszące nie niemalejącą popularnością.