Praca w zakładach produkcyjnych, fabrykach czy warsztatach wiąże się z dużym ryzykiem zabrudzeń, które są wyjątkowo trudne do usunięcia tradycyjnymi metodami. Szczególnie trudno usunąć takie substancje takie jak oleje, smary, farby i inne substancje chemiczne, które nie są usuwalne tradycyjnymi metodami. Szmaty bawełniane, używane dotychczas do oczyszczania powierzchni, są obecnie zastępowane przez specjalne czyściwa do przemysłu.
Czym są czyściwa przemysłowe?
Jak wspomniano wcześniej, istnieją takie substancje chemiczne, które są praktycznie nie do usunięcia metodami tradycyjnymi, nawet przy użyciu detergentów. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem może być tak zwane czyściwo przemysłowe, które doskonale radzi sobie z usuwaniem tych najtrudniejszych zabrudzeń, z różnego rodzaju powierzchni. Są one wykorzystywane zwłaszcza w halach produkcyjnych, zakładach lakierniczych, oraz warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych., gdyż właśnie tam najczęstszej spotyka się problem z usunięciem najbardziej opornych plam. Dużą zaletą tych materiałów jest fakt, że w przeciwieństwie do mopów czy szmat z mikrofibry czy bawełny, przed ponownym użyciem nie ma konieczności ponownego prania. Co prawda czyściwa przemysłowe są dedykowane do użytku jednorazowego, ale koszt ich zakupu jest znacznie tańszy niż tradycyjnych rozwiązań. Zalety czyściw przemysłowych sprawiają, że są używane nie tylko w wymienionych wcześniej zakładach produkcyjnych, ale również w firmach sprzątających. Czyściwa przemysłowe są najczęściej materiałami ekologicznymi, pochodzącymi z recyklingu. Oczywiście, w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonane dane czyściwo, może ona charakteryzować się nieco odmienionymi właściwościami. Najczęściej są one wykonane z surowców pochodzenia makulaturowego, celulozowego czy włóknistego. Najwyższą skutecznością charakteryzują się zdecydowanie te czyściwa, która są wykonane z wyselekcjonowanej białej bawełny. Wynika to z faktu, że można je stosować również do czyszczenia powierzchni delikatnych.
Walka z trudnymi do usunięcia plamami pochodzenia chemicznego jest ważną kwestia również w przypadku zakładów produkcyjnych czy warsztatów samochodowych. Nie wszystkie plamy wynikające z używania oleju napędowego, benzyny czy smaru da się usunąć przy pomocy tradycyjnych rozwiązań.