Wykonanie szamba na swojej działce – porady

szambo

W przypadku budowy w okolicy, która nie została skanalizowana, konieczne jest zastosowanie innych sposobów usuwania z domu nieczystości. W Polsce do najpopularniejszych rozwiązań należy szambo, choć obecnie rozwiązanie to ma ciekawą alternatywę w postaci przydomowej oczyszczalni ścieków. Co jest bardziej opłacalne, jakie wady ma jedno i drugie rozwiązanie? W poniższym tekście postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków – pozwolenie na budowę?

przydomowa oczyszczalnia ściekówWedług artykułów na portalu rni24.eu zgodnie z rozporządzeniami Prawa wodnego zarówno budowa szamba jak i przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, o ile nie przekraczają one pewnych rozmiarów czy też w przypadku oczyszczalni przekroczona nie została dopuszczalna przepustowość. Nie oznacza to jednak, że w związku z budową tego rodzaju obiektów nie ma konieczności dopełnienia pewnych formalności. Zgodnie z prawem w obu przypadkach konieczne jest zgłoszenie zamiaru budowy do odpowiedniego organu ochrony środowisko na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. Jest to podyktowane faktem, że zarówno szambo jak i przydomowa oczyszczalnia ścieków mogą w sposób niekorzystny wpływać na lokalny ekosystem. Do zgłoszenia budowy należy dołączyć takie dokumenty jak:

  • mapa sytuacyjno-wysokościowa,
  • dokument potwierdzający prawo do własności działki,
  • druk zgłoszenia budowy,
  • dokumentacja techniczna (Przydomowa oczyszczalnia ścieków).

W przypadku, gdy starostwo uzna, że budowa może w sposób negatywny wpłynąć na stan środowiska może nakazać uzyskanie pozwolenia na budowę.

Szamba betonowe – dla kogo jest dobrym rozwiązaniem

Szamba betonowe Zasadniczo zaletą szamba jest stosunkowo niski koszt budowy jak i krótki czas realizacji inwestycji. Konstrukcja szamba jest bardzo prosto, do głównego zbiornika doprowadza się ścieżki, którymi to nieczystości są odprowadzane z domu. Istotnym elementem w przypadku szamba jest zbiornik, przede wszystkim ważne jest to by był on szczelny. Według strony www.probud.pl w związku z czym głównie stosuje się szamba betonowe, rzadziej jest to szambo plastikowe czy też wykonane z żelbetu lub cegieł. Materiał z jakiego wykonany jest zbiornik może wpływać na czas montażu szamba jak i na koszt jego wykonania. Na jakie rozwiązanie byśmy się jednak nie zdecydowali zasadniczo koszt wykonania przydomowego szamba nie należy do wysokich. Niestety gorzej jest w przypadku kosztów eksploatacji. Konieczne jest regularne opróżnianie szamba, a to koszt średnio 130zł. W przypadku, gdy wywóz zanieczyszczeń konieczny jest dwa razy w miesiącu suma staje się dość wysoka. Wszystko to sprawia, że szambo jest dobrym rozwiązaniem w przypadku domków letniskowych, gdzie ich eksploatacja jest czasowa lub też w sytuacji, gdy ma być to rozwiązanie przejściowe, za nim do domu zostanie doprowadzona sieć kanalizacyjna.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – zalety i wady

Przydomowa oczyszczalnia ścieków Według strony www.domi-zbiorniki.pl przydomowa oczyszczalnia ścieków nie jest rozwiązaniem szczególnie popularnym w Polsce. W dużej mierze wynika to stąd, że na budowę takiej instalacji należy przeznaczyć zdecydowanie więcej miejsca niż w przypadku tradycyjnego szamba jak i koszt samej budowy jest dość wysoki. Niemniej należy zaznaczyć, że średnio po trzech latach koszty poniesione w trakcie inwestycji się zwracają. Wynika to głównie z tego, że eksploatacja oczyszczalni sprowadza się w praktyce tylko do ceny prądu potrzebnego do zasilania pompy. Dodatkowo do kosztów eksploatacji należy doliczyć konieczność gruntownego oczyszczenie przydomowej oczyszczalni, jednak odbywa się to raz na dwa lata, więc nie wpływa to znacząco na rachunki. Do zalet tego rozwiązania poza kosztem eksploatacji można zaliczyć brak nieprzyjemnych zapachów, co jest dokuczliwe w przypadku szamba, jak i zdecydowanie bardziej pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie będą miały możliwości podłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej.

Konserwacja i naprawa

kanalizacjaJak wszystkie systemy tak i przydomowa oczyszczalnia ścieków, a nawet szambo może ulec awarii. Na stronie http://kanalizacja.net można znaleźć informację, że do najczęstszych usterek zalicza się zatory rur będące wynikiem niewłaściwego wykorzystania systemu kanalizacyjnego lub też nieodpowiedniego doboru metod utylizacji ścieków. Wówczas konieczne jest płukanie kanalizacji w celu usunięcia zastoju. Jeżeli jednak problem jest poważniejszy konieczne może okazać się przeprowadzenie gruntownej naprawy. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto skorzystać z takiej usługi jaką jest lokalizacja rur. System inspekcji telewizyjnej pozwala ocenić w jakim miejscu doszło do uszkodzenia rury i jak duży jest to problem. Pozwala to na precyzyjne określenie jakiego rodzaju naprawa jest konieczna. Dodatkowo zwłaszcza w przypadku przydomowej oczyszczalnia poza kwestiami związanymi z naprawą, istotna jest także jej poprawna obsługa i konserwacja. Zasadniczo w przypadku tego rodzaju instalacji, aby ograniczyć ryzyko powstania awarii należy się stosować bezpośrednio do zaleceń producenta czy też osoby zajmującej się montażem oczyszczalni.

Krótko podsumowując

Wykonanie szambo czy przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym. Zanim jednak zdecydujemy się na któreś z powyższych rozwiązań warto poznać wady i zalety obydwu, by móc wybrać to korzystniejsze dla nas.