Tworzenie opakowań za pomocą wykrojników

Producenci, chcąc sprzedać swój produkt korzystają z pomocy specjalistów od marketingu niemal w każdym aspekcie, zaczynając od kampanii reklamowych, na projekcie opakowania kończąc. Psychologia biznesu uczy, że duże znaczenie dla konsumentów ma kolor opakowania a także jego kształt. Dzisiaj opiszę, w jaki sposób powstają oryginalne opakowania z kartonu.

Jak powstają wykrojniki introligatorskie?

specjalistyczny wykrojnik introligatorskiWiększość opakowań ma formę graniastosłupa, czyli ich boki mają kształt kwadratów i prostokątów. W łatwy sposób możemy sobie wyobrazić, jak powstają tego typu wzory. Można jednak na rynku kupić czekoladki w pudełku w kształcie serca lub kapelusz w okrągłym kartonie. W jaki sposób są one tworzone? Do stworzenia oryginalnych opakowań jest potrzebny specjalistyczny wykrojnik introligatorski. Cały proces zaczyna się od zaprojektowania wykrojnika w programie opartym na CAD lub w Corel Draw czy Adobe Illustrator. Następnie wycina się prototyp opakowania za pomocą specjalnego plotera. Jeśli prototyp nie spełnia oczekiwań trzeba dokonać odpowiednich poprawek w projekcie. Kiedy wszystko się zgadza, za pomocą lasera wycina się wykrojnik z płyty bazowej, najczęściej ze sklejki. W tak przygotowane otwory montuje się noże introligatorskie. Wtedy wykrojnik jest gotowy do pracy. Żeby wyciąć opakowanie, należy umieścić nasz wykrojnik w odpowiedniej maszynie sztancującej. Wyróżniane są cztery typy maszyn: sztanctygiel i cylindryczna, na których można wykrawać z bardzo wielu materiałów, takich jak gruba tektura czy guma. Ich dużą zaletą jest precyzja siły docisku, wadą zaś ograniczony format. Dodatkową zaletą maszyny cylindrycznej jest to, że ma automatyczny podajnik do arkuszy. Maszyna rolowa, składa się z dwóch walców, pomiędzy którymi przesuwa się wykrojnik z nałożonym na niego arkuszem. Można na niej wycinać wykrojniki o dużym formacie, niestety jest ona niedokładna i sposób jej działania wpływa na szybsze zużycie wykrojnika. Automat sztancujący jest najbardziej wydajny, i jak nazwa wskazuje – w pełni automatyczny.

Wycięte siatki z kartonu wystarczy złożyć i opakowanie jest gotowe. Właśnie w ten sposób powstają najciekawsze i najoryginalniejsze wzory opakowań.  W fazie projektowania, warto zwrócić uwagę na to, żeby pudełko eksponowało największe zalety naszego produktu, a czasem można też za jego pomocą ukryć pewne mankamenty.