Tradycyjne stroje szlacheckie

 

W obecnych czasach ubieramy się całkowicie inaczej niż kiedyś, jednak dalej widujemy różnice między statusem społecznym każdego z nas ze względu na jakość i koszt ubrań. Niegdyś ubranie również pokazywało, na jakim poziomie hierarchii dana osoba się znajduje. Ciekawe były elementy strojów szlachty, które były bardzo wystawne i świadczyły o majątku jednostki. Warto zasięgnąć trochę wiedzy na temat ubioru szlachty.

Ciekawy ubiór szlachcica

strój szlacheckiMężczyźni nosili na sobie klasyczny żupan, czyli rodzaj męskiej sukni, na którą nakładano kontusz. Żupan zwykle był wzorzystym jedwabiem, adamaszkiem albo atłasem. Z kolei kontusz można byłoby przyrównać do płaszcza, gdyż zimą wykładany był od środka futrem, a latem jedwabiem. Najczęściej zostawał jednobarwny. Są to podstawowe elementy ubioru męskiego składających się na strój szlachecki. Kolejnymi elementami tego stroju był pas podtrzymujący elementy wierzchnie. Wplatano często w niego złote i srebrne nici. Oczywiście, męska część szlachty nosiła spodnie wyszywane galonami, czyli złotymi bądź srebrnymi pasami. Nogawki spodni wkładano w wysokie buty wykonane z miękkiego safianu. Na głowach szlachty widziano kołpaki. A co ubierała damska część szlachty? Panie nosiły różnego rodzaju suknie, a na nie kontusiki. Kontusik był odpowiednikiem męskiego kontusza. Sięgał połowy uda, a obszyty był futerkiem. Miał też długie rozcinane rękawy. Innym rodzajem wierzchniego odzienia była dla pań jupka, czyli rozkloszowany z tyłu kaftan z krótkimi rękawami również obszyty futrami. Na stopy kobieta zakładała delikatne trzewiki, których spod sukni nie było prawie widać. Z kolei na głowie panie nosiły konfederatki. Jak widzimy stroje męskie i damskie w niektórych kwestiach był do siebie podobne ze względu na strojność i ogólny przepych, a także na ogólne porównanie kontusza do kontusika.

Niegdysiejszy strój szlachcica był bardzo wystawny. Używano do ich szycia złotych i srebrnych nitek, a także wysokiej jakości futer zwierzęcych. Dbano również o odpowiednie nakrycie głowy często z piórami w nie wtykanymi. Taki strój świadczył o wysokiej pozycji w hierarchii danej osoby i trudno było ją przegapić w tłumie pospólstwa. Historyczne stroje są naprawdę ciekawym tematem do przeanalizowania w wolnym czasie.