Stolarstwo artystyczne dzisiaj i dawniej

W podręcznikach do historii sztuki można spotkać się podziałem na trzy dziedziny plastyki: malarstwo, architektura oraz rzeźba. Dzisiaj zajmiemy się tą ostatnią kategorią, może się wydawać, że obecnie jest ona trochę zapomniana. Obrazy oraz budynki cieszą się znacznie większą popularnością oraz uznaniem, niż w przypadku dzieł rzeźbiarskich.

Współczesne stolarstwo artystyczne

stolarstwo artystyczne warszawaJednak nawet w dzisiejszych czasach, jakby się mogło wydawać mało przyjaznych tej dziedzinie sztuki, nie zapomina się o niej. Doskonałym przykładem są działające z powodzeniem pracownie rzeźbiarskie. Właściwie w każdym większym mieście w naszym kraju znajdziemy prawdziwe artystyczne pracownie, nie odbiegające w znacznym stopniu od tych jakie istniały wiele wieków temu. Najwięcej tego typu miejsc można spotkać oczywiście w stolicy. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się tam stolarstwo artystyczne Warszawa nie jest jedynym miastem w którym znajdziemy prawdziwych stolarzy. Jak można zauważyć osoby zajmujące się tworzeniem różnych przedmiotów z drewna – czy to mebli, czy np. blatów kuchennych specjalizują się przede wszystkim w wykonywaniu rzeczy praktycznych. Mniej natomiast jest specjalistów od stolarstwa artystycznego. Dlaczego? Trzeba przyznać, że to niszowa dziedzina, która wymaga konkretnych umiejętności oraz zdolności. Takich ludzi możemy wtedy nazwać artystami.

Oprócz tego, takie osoby muszą posiadać odpowiednie narzędzia, które umożliwią im nadanie kawałkowi drewna konkretny kształt czy efekty artystyczne. W porównaniu do rzeźbiarzy działających w poprzednich epokach, współczesne stolarstwo artystyczne ma do wykorzystania nowoczesne narzędzia, które tylko ułatwiają uzyskanie coraz to ciekawszych efektów. Jest to połączenie nowoczesności z tradycyjnym rzemiosłem.