Śluby humanistyczne w Polsce

Środowiska religijne, zwłaszcza związane z kościołem katolickim i konserwatywne, od lat przeciwstawiają się promowaniu innych rodzajów ślubów. Współcześnie, każdy rodzaj ślubu nie naruszający porządek prawny oraz nie obrażający uczuć religijnych innych osób jest możliwy do zrealizowania i powszechnie usankcjonowany.

Humanizm ślubny i jego organizacja

ślub humanistycznyW Polsce coraz więcej firm zajmuje się organizacją ślubów i uroczystości weselnych. Obecnie, poza tradycyjną organizacją ślubu w kościele lub w urzędzie, coraz więcej ślubów wychodzi poza tradycyjne ramy. I nie piszę tutaj jedynie o wyjściu księdza lub urzędników, ale o organizacji ślubu symbolicznego. Specyficzną formą ślubu symbolicznego jest ślub humanistyczny. Wyrasta on z filozoficznych przesłanek na temat wyobrażenia sobie uroczystości ślubu. Śluby humanistyczne są bardzo często okraszone bardzo indywidualnymi przysięgami i mowami nowożeńców. W Polsce patronat nad ślubami humanistycznymi sprawuje Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Jest to obrzęd, uznający za centralny punkt naszego życia na Ziemi człowieka i jego potrzeby, bez odwołania do istot wyższych. Jest to zatem specyficzna forma ślubu symbolicznego, ale zdecydowanie węższa niż ślub symboliczny, dla którego możemy wybrać sobie dowolną formę. Ślub humanistyczny jest ceremonią nie odwołującą się do magii danej chwili, ponieważ racjonalizm z definicji odrzuca pojęcie magii, ale odnosi się do relacji międzyludzkich, do faktu wyjścia ze swoim związkiem ze sfery prywatnej lub intymnej, a także do okazywania piękna, które kryje się w tej zarazem prozaicznej, ale i wyjątkowej chwili. Wszystko to odbywa się w formie świeckiej i oczywiście, podobnie jak ślub symboliczny, nie łączy nowożeńców w formie cywilno-prawnej, nie powodując nastania małżeństwa w ujęciu prawnym. Ślubne ceremonie humanistyczne są dobrą alternatywą dla osób ceniących sobie ideały humanizmu w oświeceniowej formie.

Śluby humanistyczne są prowadzone przez celebranta. Może to być dowolna osoba zarejestrowana jako celebrant w Polskim Towarzystwie Racjonalistów, np. bliska osoba, przyjaciel, członek rodziny. Dzięki temu ślub może mieć charakter jeszcze bardziej intymny, w którym to najważniejszym świadkiem naszego przyrzeczenia małżeńskiego będzie druga osoba.