Skuteczne czyszczenie uniformów medycznych

Osoby pracujące zawodowo często są zobowiązane do noszenia odzieży ochronnej. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy odzież ta jest odpowiednio dopasowywana. Przede wszystkim musi ona być wygodna i praktyczna. Nie może ograniczać ruchów i przeszkadzać w wykonywaniu zleconych czynności. Jej kolor oraz fason i materiał z jakiego jest wykonana dopasowuje się do rodzaju zatrudnienia i warunków w jakich pracownik przebywa.

Jak wyprać odzież medyczną?

pranie odzieży medycznejNajważniejszą sprawą jest to, aby pracownik schludnie wyglądał ponieważ jest reprezentantem firmy. I jego wygląd świadczy o charakterze miejsca w który pracuje. Odzież ochronna jest dopasowywana do miejsca zatrudnienia, taką szczególną grupę stanowią pracownicy służby zdrowia. W codziennej pracy spotykają się z różnymi zanieczyszczeniami i wydzielinami pochodzącymi z ludzkiego organizmu a mimo to ich ubiór powinien być zawsze czysty i nienaganny.  Obserwując pracę lekarzy czy pielęgniarek widzimy, ze stykają się oni z różnymi substancjami, farmaceutykami i wydzielinami które powodują trwale zabrudzenia odzieży roboczej. Dodatkowo wymaga się od nich aby od chwili rozpoczęcia dyżuru do jego zakończenia byli czysto i nienagannie ubrani bo taki wykonują rodzaj pracy. Ich uniform ma przekonać pacjenta i wzbudzić jego zaufanie. A wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że człowiek lepiej się czuje w otoczeniu czystym i świeżym. Być może miałby opory przed powierzeniem swego zdrowia a nawet życia osobie niestarannie ubranej, chodzącej w brudnym fartuchu. Dlatego też pranie odzieży medycznej musi odbywać się w odpowiednich warunkach. Do jego wykonania należy używać odpowiednich środków odplamiających oraz piorących. Pranie musi być przeprowadzane w odpowiedniej temperaturze aby nie niszczyć materiału. Chociaż w niektórych przypadkach odzież medyczna musi być nawet sterylizowana, na przykład ta zakładana na bloki operacyjne.

Każda odzież robocza powinna być odpowiednio dobrana do warunków pracy. Powinna być wykonana z odpowiedniego materiału, który pozwala na utrzymanie jej jak najdłużej w czystości i który jest bardzo łatwy w praniu i konserwacji. Szczególnym rodzajem odzieży ochronnej są uniformy medyczne, a spełniają funkcje nie tylko ochronna ale również od nich zależy wizerunek poradni czy szpitala.