Po co nakładać olej na drewno?

Len lub siemię lniane są bardzo wszechstronną rośliną, ponieważ mają naturalne właściwości, które dają jej różne zastosowania, z których wiele zapewnia korzyści dla zdrowia ludzkiego lub codziennych czynności, czy to przy czyszczeniu, karmieniu czy pielęgnacji tekstyliów. Na przykład olej lniany, który pochodzi z nasion tej rośliny, pozwala na konserwację i pielęgnację powierzchni takich jak drewno.

Olej do drewna – do czego służy?

biały olej do drewnaDrewno wymaga wyjątkowej pielęgnacji, zwłaszcza gdy jest poddawane obróbce i wykorzystywane na meble, drzwi, okna. W tym sensie olej lniany do drewna ma wiele właściwości, ponieważ zawiera substancję, która pozwala chronić je przed czynnikami zewnętrznymi lub szkodnikami zwierzęcymi, które mogą je uszkodzić. Nawilża ją i utrzymuje jej połysk. Ponadto, jako że pochodzi z nasion lnu, olejek ten zachowuje intensywny, ale przyjemny naturalny zapach przypominający słodki aromat miodu. Z tych powodów olej lniany jest idealnym produktem dla osób, które chcą zmniejszyć zużycie chemikaliów podczas czyszczenia. Biały olej do drewna spełnia taką samą funkcję jak lakiery czy farby ochronne, ponieważ tworzy warstwę ochronną, która jednocześnie impregnuje. Z tego powodu spełnia funkcje uszczelniania, odżywiania oraz nadaje większy kolor i połysk zarówno jasnemu, jak i ciemnemu drewnu. Kolejną zaletą oleju lnianego do drewna jest to, że działa jako środek grzybobójczy. Olejek ten tworzy barierę, która zapobiega wzrostowi lub rozwojowi grzybów i działa jak insektycyd. Dlatego doskonale nadaje się do zapobiegania szkodnikom termitów lub innym zwierzętom, które mogą go zjeść. Podobnie olej lniany zapobiega uszkodzeniom drewna przez działanie wilgoci. imo, że pomaga uwydatnić pewne odcienie koloru, nie zaleca się używania go jako farby do drewna. Należy pamiętać, że drewno musi być czyste i bez wcześniejszych lakierów, ponieważ warstwa ochronna lakieru uniemożliwiłaby wchłanianie oleju.

Olej ten można również barwić na naturalne kolory, aby nadać pożądanej powierzchni inne odcienie. Dlatego można liczyć nie tylko na jego właściwości ochronne i wodoodporne, ale może być również stosowany jako farba organiczna. Cena oleju lnianego jest niższa niż jakiegokolwiek lakieru lub środka chemicznego do ochrony drewna. Jak każdy lakier lub środek do ochrony powierzchni, olej lniany do drewna musi być odpowiednio przygotowany przed użyciem.