Każdy rodzaj szkodliwych i niebezpiecznych substancji, posiada przypisany mu kod. Dzięki nim łatwiej można segregować, przechowywać i rekultywować toksyczne substancje. W morzu śmieci i niebezpiecznych substancji, które straciły swoje użytkowe właściwości, łatwo się zagubić. Jednak każdy właściciel wysypiska śmieci lub firmy, która prowadzi zbiórkę odpadów, powinien bardzo dobrze znać obowiązujące przepisy, w tym również właściwe kody na odpady niebezpieczne.
Oznaczenia substancji toksycznych zgodne z przepisami
Wśród wytwarzanych codziennie śmieci, pojawia się wiele szkodliwych substancji. By ich nie pomylić, stosuje się precyzyjne oznaczenia. Każdy typ odpadów zagrażających ludziom i środowisku, posiada kod. Jeśli segregujemy odpady niebezpieczne kody mogą okazać się bardzo pomocne. Dzięki nim łatwo pogrupujemy substancje. Dostosujemy też warunki, w jakich powinny być przechowywane. Dla przykładu: toksyczne ciecze nie mogą się ze sobą stykać, gdyż reakcja chemiczna mogłaby doprowadzić do stworzenia jeszcze bardziej szkodliwej mieszanki. Podobnie substancje stałe. Każdy rodzaj śmieci musi być odseparowany od innych. Tylko dzięki odpowiedniemu oznaczeniu za pomocą kodów, możemy uniknąć przykrych konsekwencji. Kody na śmieci obowiązują w całym kraju i są zgodne z normami unijnymi. Dodatkowo trzeba je stare monitorować i sprawdzać, czy w spisie kodów nie zaszły jakieś znaczące zmiany. Szczególnie ważne jest to dla właścicieli posiadających składowiska odpadów, dla firm przetwarzających śmieci i sortowni. Także przedsiębiorstwa zajmujące się odbieraniem śmieci od prywatnych użytkowników i instytucji, muszą znać system opisywania substancji niebezpiecznych. Toksyczne produkty przez długi czas mogą być szkodliwe i zagrażać zdrowiu ludzi oraz środowisku naturalnemu. Przestrzeganie procedur i znajomość kodów jest w tym biznesie bardzo ważna.
Każda firma zajmująca się śmieciami i substancjami niebezpiecznymi, musi znać specjalne kody i grupy toksyn. Za pomocą urzędowego spisu łatwiej można rozpoznać, do której grupy należą konkretne śmieci. Porządku pilnują zarówno przedsiębiorstwa odbierające odpady, jak i sortownie i składowiska. Segregowanie na podstawie kodów pozwala przekierować toksyczne śmieci do właściwego miejsca, w którym zostaną rekultywowane.