Jako dziecko zastanawiałam się, czy nauka języka obcego to tylko kolejny wymysł szkolnictwa, żeby utrudnić życie i tak już przeładowanym obowiązkami uczniom, czy może jest to wiedza i umiejętność, którą będę mogła z powodzeniem wykorzystać w dorosłym życiu. Nie trudno jest odgadnąć, że przez długi czas trzymałam się pierwszej wersji. Lecz życie postanowiło udowodnić mi, że się mylę.
Pomoc w nauce języka dla obcokrajowców
Spędzenie kilkunastu lat za granicą uświadomiło mi moje własne ograniczenia językowe. Początkowa blokada językowa była ogromna. Na szczęście w kraju, w którym się znalazłam, bardzo częstym zjawiskiem były kursy językowe dla obcokrajowców. Były one organizowane przez urzędy pracy, bądź bezpośrednio przez zakłady pracy zatrudniające dużą ilość emigrantów. Dziś to my, Polacy, możemy pochwalić się tym, że coraz więcej ludzi uczy się naszego ojczystego języka. Na ulicach dużych miast, w galeriach handlowych, czy w parkach rozrywki coraz częściej możemy zauważyć obcokrajowców. Przeważający odsetek to ludność z Ukrainy, przyjeżdżająca do Polski całymi rodzinami w poszukiwaniu lepszej pracy i z nadzieją na lepsze życie. Nauka języka polskiego dla obcokrajowców nie jest już takim wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać. Dzięki pomocy socjalnej przyjezdni mogą sobie pozwolić na naukę języka polskiego, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej wartościowymi pracownikami na polskim rynku. Sama miałam jakiś czas temu przyjemność rozmawiać z przemiłą panią z Ukrainy, która zaczepiła mnie na ulicy, pytając o drogę do sklepu z gospodarstwem domowym. Byłam pod dużym wrażeniem jej umiejętności językowych, bogatego słownictwa i poprawności gramatycznej. Nie pytałam, gdzie tak dobrze nauczyła się mówić po polsku, ale jak widać nauka języka polskiego dla obcokrajowców nie stanowi większego problemu mimo, że nasz język uważany jest za wymagający.
Aby móc zdobyć godną pracę, aby bez barier językowych poruszać się w społeczeństwie, aby bez przeszkód nawiązywać kontakty, zarówno biznesowe jak i prywatne, nauka języka jest obcokrajowcom niezbędna. Prowadzenie swobodnej konwersacji na każdy temat, zarówno w pracy, jak i w sklepie, na ulicy, w urzędzie, szkole, czy wśród znajomych sprawia, iż człowiek usamodzielnia się i nabiera pewności siebie. Z kolei uczucie to jest ogromną wartością dla osoby zaczynającej nowe życie w obcym, bądź co bądź, kraju.