Modułowa hala stalowa

Posiadanie własnego pasażerskiego samolotu treningowego o dużym zasięgu było ogromnym powodem do dumy. Niewiele ośrodków szkoleniowych mogło się pochwalić własnymi maszynami, tym bardziej tak zaawansowanymi. Taka maszyna nie była jednak tania w utrzymaniu, i wymagała ogromnej przestrzeni by mogła być garażowana bezpiecznie, oraz naprawiana w odpowiednich warunkach. Problem polegał głównie na tym, iż nasze lotnisko nie było na tyle duże, by obsługiwać tak duży samolot.

Konstrukcja hali stalowej na zamówienie

hale stalowe łódźNa lotnisku było na tyle miejsca, by swobodnie garażować wszystkie samoloty treningowe, jednak były one bez wyjątku jednosilnikowymi pojazdami ultralekkimi. Samolot pasażerski wymagał rozbudowy infrastruktury lotniska, i wybudowania hangaru, który nie był niczym więcej niż dużą stalową halą, niemal identyczną do tych, jakie widywano w większości zakładów przemysłowych. Takiego nie byliśmy w stanie postawić własnymi siłami, dlatego budowę zleciliśmy firmie, stawiającej hale stalowe Łódź. Mimo naszych początkowych obaw o dopasowanie wymiarów do potrzeb bezproblemowego garażowania i naprawy samolotu, okazało się iż takie hale budowane są ze stalowych płyt modułowych, a każda hala była stawiana na konkretne zamówienie, wedle wymagań klienta zamawiającego jej budowę. Mogły one więc służyć nie tylko jako przestrzeń magazynowa, ale również hala produkcyjna, lub być wykorzystywane do wszelkich zadań, do jakich potrzeba było dużo miejsca. Postawienie hali nie wymagało przeprowadzenia ekstensywnych robót ziemnych, oprócz zamocowania kolumn nośnych w miejscu. Pozostałe części hali mogły być szybko ułożone na szkielecie konstrukcji bardzo niewielkim nakładem pracy, więc budowa hali o bardzo dużej powierzchni, takiej jak właśnie hangar, czy hala przemysłowa, trwała ledwie kilka dni, po czym mogła zostać przeznaczona do odbioru i użytku.

Hale mogły być dopasowane do potrzeb użytkownika w bardzo dużym stopniu, zarówno pod względem ilości wejść dostępowych, wielkości bram, jak również wysokości hali i rodzaju zastosowanego sufitu. Ceny różniły się oczywiście od wielkości hali, oraz zastosowanych podzespołów, aczkolwiek postawienie stalowej hali modułowej było znacznie tańsze niż budowa betonowego budynku o tych samych wymiarach.