Mini warzywa – dekoracyjne dodatki do dań

Ich nadzwyczajny wygląd oraz nieprzeciętny smak jest uznawany przez najwybitniejszych szefów kuchni. Doceniane zarówno przez wielbicieli kuchni nowoczesnej jak i tradycyjnej. Są nieodłącznym elementem popisowych prezentacji kulinarnych i częstym składnikiem menu degustacyjnego. Swoim wyglądem zaskakują chyba wszystkich. Apetyczne i aromatyczne, wielkie warzywa w mini odsłonie – to o nich mowa. 

Popularne odmiany dekoracyjnych mini warzyw

dekoracyjne mini warzywaNajbardziej popularnymi mini warzywami są pomidorki koktajlowe. Są słodsze i bardziej aromatyczne od pomidorów w większej postaci i nadają się do uprawy w przydomowej szklarni. Zaraz obok pomidorków wymienia się mini ogórki, zwane też ogórkami mysimi. Swoim wyglądem przypominają malutkie arbuzy. Ich uprawa nie różni się od uprawy ogórków w tradycyjnej formie, ale odmienny jest ich smak – charakteryzują się kwaśną nutą, z wyczuwalnym posmakiem melona. Powszechnie znana jest także mini kukurydza. Jej malutka kolba odznacza się niezwykłą słodkością, jest chrupiąca, a jej piękny złoty kolor idealnie komponuje się z wieloma potrawami. Jako powszechne mini warzywo wymienia się także marchewki „baby carrots”, których średnica nie przekracza 1,5 cm – należy jednak pamiętać o tym, że te małe marchewki powstają w procesie obróbki tradycyjnej, dużej odmiany. Produkuje się je poprzez podzielenie dużej i soczystej marchwi-karotki na mniejsze części i odpowiednie uformowanie końców (zaoblenie). Co raz częściej w miniaturowych formach spotyka się paprykę, pora, rzepę, szparagi, kalafiora, cukinię, buraka, bakłażana, brokuła a nawet kapustę.  Te wyjątkowo dekoracyjne mini warzywa uatrakcyjnią każdy posiłek i dodadzą do niego niesamowitego smaku i aromatu, a swoim wyglądem przyciągną niejednego smakosza. 

Cały proces uprawy mini warzyw nie wymaga szczególnych umiejętności, jest łatwy i dodatkowo nie zajmuje zbyt wielkiej przestrzeni – wystarczająca jest niewielkich rozmiarów doniczka czy skrzynka balkonowa. Wysiewać je można właściwie cały czas, niezależnie od panującej pory roku. Mini warzywa nie tylko niosą ze sobą oryginalne smaki, ale też stanowią przepiękną dekorację potraw. Mimo tego, że są małe, dekoracyjne mini warzywa posiadają tyle samo składników odżywczych, co ich większe odpowiedniki.