Maszyny wykorzystywane w gospodarstwach rolniczych

ciągnik

W związku z rozwojem sektora rolniczego z każdym rokiem pojawiają się nowe rozwiązania z zakresu maszyn rolniczych. Rozwiązania te są dostosowywane do specyfiki dzisiejszych gospodarstw i ich potrzeb, co ma usprawnić prowadzenie wszelkiego rodzaju prac gospodarskich. Co zatem spośród bogatej oferty maszyn rolniczych wykorzystuje się w typowym gospodarstwie rolniczym? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście.

Tradycyjne rozwiązania – nowe czy używane

rozrzutnik obornikaW polskich gospodarstwach rolniczych nadal wykorzystuje się sprawdzone i proste rozwiązania takie jak choćby ciągniki, przyczepy czy wywrotki. Obecnie jest to absolutne minimum. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze takich elementów? Według strony http://www.ntagro.pl Zasadniczo jest tu jedna kwestia jaką należy wziąć pod uwagę, a mianowicie to czy mają to być przyczepy rolnicze nowe czy też używane. Jako że są to elementy o prostej konstrukcji i nie wiele w nich może ulec uszkodzenie, z powodzeniem można pomyśleć o kupnie używanego sprzętu by nieco zaoszczędzić. Jeżeli jednak kupujemy używane rozwiązanie warto poszukać czegoś dobrego jakościowe jak np. przyczepy rolnicze tandem, których to ofert sprzedaży jest naprawdę sporo. Mniej opłacalne jest kupowanie używanego ciągnika, tutaj jeśli źle zainwestujemy możemy w gruncie rzeczy więcej stracić niż zyskać na kupnie używanego sprzętu.

Automatyzacja gospodarstw rolniczych

ciągnikOd kilku lat można zaobserwować, że technika rolnicza rozwija się w kierunku automatyki. Jest to związane z potrzebami dzisiejszych rolników i hodowców. W artykułach na portalu www.agrofakt.pl mona przeczyta, że warunki pracy i duże zapotrzebowanie na produkty rolnicze sprawia, że konieczne jest przyspieszenie procesów związanych z karmieniem trzody hodowlanej, dojeniem mleka itd. W związku z czym w ofercie coraz większej liczby firm dostępne są tak zwane inteligentne maszyny, które mają usprawnić prace na gospodarstwie. Wśród rozwiązań z zakresu automatyki stosowanych w gospodarstwach rolniczych można by wymienić takie jak:

  • paszociąg,
  • automaty paszowe,
  • mieszalniki do pasz,
  • dojarki,
  • wyciągi do gnojowicy.

Zautomatyzowany paszociąg niweluje konieczność napełniania każdego stanowiska z osobna, nadzorowania tego czy zwierzęta hodowlane mają pożywienie itd. Co za tym idzie w dużym stopniu zmniejsza to ilość pracy jaka rolnik musi wykonać. Minusem rozwiązań z zakresu automatyki jest jednak fakt, że w praktyce nadają się one tylko do większych gospodarstw, w przypadku tych mniejszych może być to trudne nie tylko ze względów techniczny, ale także w gruncie rzeczy może się to okazać nieopłacalne.

Rozwiązania usprawniające prace na roli

przyczepaObecnie w gospodarstwach rolniczych wykorzystuje się także dodatkowe maszyny zwykle montowane na ciągnikach, które mają na celu usprawnienie pracy na roli. Wśród tych popularniejszych rozwiązań można by wskazać tu chociażby rozdrabniacze do słomy czy rozrzutniki obornika. Rozdrabniacze do słomy to w zasadzie bardzo proste urządzenia mające na celu mechaniczne rozdrobnienie siana i wysypanie go do koryta. Podobnie jest zresztą w przypadku rozrzutnika obornika. Według informacji ze strony viomar-agro.pl jest to naczepa montowana do ciągnika, która samodzielnie rozrzuca równomierne na polu fort, kompost czy też obornik. Dodatkowo cześć rozrzutników ma także i dodatkowe zastosowanie i może być wykorzystywane jako przyczepa z samoczynnym rozładunkiem.

Rozwiązania dla małych gospodarstwa

paszaJak już wspomnieliśmy w przypadku małych gospodarstw bardzo często okazuje się nie możliwe zastosowanie rozwiązań z zakresu automatyki, nie oznacza to jednak, że dla niewielkich hodowców bydła nie ma dostępnych żadnych rozwiązań, które mogłyby ułatwić im hodowle. Według portalu rolniczego www.gospodarz.pl można tutaj pomyśleć o zastąpienie paszociągu takim rozwiązaniem jakim są wozy paszowe. Wozy te dostępne są w różnych wariantach jeśli chodzi o ich załadunek, a co za tym idzie można je z powodzeniem dostosować do wielkości gospodarstwa. Należy jednak mieć na uwadze fakt, ze maszyny tego typu wykorzystywane są codziennie. Ponadto narażone są one, a właściwie skrzynia załadunkowa, narażona jest na działanie szkodliwych czynników, pochodzących między innymi z kiszonek, które są składnikiem paszy dla bydła. Fakty te sprawiają, że wybierając taki wóz paszowy musimy szukać rozwiązań dobrych jakościowo, które cechują się dużą wytrzymałością i odpornością.

W kwestii podsumowania

Obecnie maszyn i rozwiązań technologicznych wykorzystywanych z dobrym skutkiem w gospodarstwach rolniczych jest naprawdę bardzo dużo. Wprawdzie w większości wypadków oferta firm zajmujących się sprzedaż takich maszyn skierowana jest do dużych gospodarstw to i właściciele tych mniejszych mogą znaleźć dla siebie takiego rozwiązania, które ułatwią i usprawnią ich pracę.