Marzeniem wielbicieli leśnych grzybów jest ich uprawa we własnym ogrodzie. W polskiej kuchni często spotyka się potrawy, których są one głównym składnikiem. Nie zawsze jednak mamy bliski dostęp do lasu, a często trzeba pokonać wiele kilometrów żeby zebrać ten cenny składnik. Coraz więcej osób z tego powodu próbuje uprawiać je we własnym ogrodzie. Nie jest to jednak łatwe i należy bliżej zaznajomić się z ich potrzebami.
Jak uprawiać grzyby leśne w ogrodzie?
Przede wszystkim należy uzbroić się w dużą cierpliwość oraz wytrwałość. Nie należy się zrażać przy pierwszej nieudanej próbie i szukać przyczyny niepowodzenia. Warto wiedzieć, że grzyby leśne są typem mikoryzowych roślin, co oznacza że żyją w symbiozie z innymi. Nie posiadają chlorofilu, więc nie mogą same wytwarzać pokarmu – czerpią go z korzeni roślin znajdujących się w pobliżu. To one dostarczają im wody oraz niezbędnych składników mineralnych. Warto więc poznać poszczególne upodobania gatunków, które mamy zamiar hodować. Uprawa grzybów leśnych obok domu powinna rozpocząć się od zdobycia ich sadzone. Nadadzą się do tego zarodniki znajdujące się pod dojrzałymi osobnikami oraz strzępki grzybni, które można zdobyć od firm specjalizujących się w tworzeniu szczepionek mikoryzowych. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszy sposób należy ułożyć w przygotowanym miejscu kapelusz grzyba tak, aby spodnia strona była skierowana do podłoża. Trzeba w tym celu wykopać niewielki dołek, który da odpowiednią wilgotność. Musi być od położony blisko korzeni odpowiedniego gatunku drzewa, które przypisane jest do typu wybranego przez nas grzyba. Drugi sposób daje znacznie lepsze efekty. Na korzenie drzewa należy zaaplikować specjalną szczepionkę grzybową. W obu przypadkach na pierwsze plony będziemy musieli poczekać przynajmniej od dwóch do trzech lat. Powstała grzybnia musi się dobrze przyjąć oraz odpowiednio rozrosnąć.
Decydując się na hodowlę grzybów leśnych należy stworzyć im warunki, które będą maksymalnie zbliżone do tych naturalnych. Liście, igły oraz spróchniałe fragmenty kory będą doskonałym podłożem i nie należy ingerować w zachodzące procesy. Szczególną uwagę trzeba poświęcić na poznanie upodobań oraz oczekiwań gatunku, który wybierzemy. Do prawidłowego rozwoju trzeba zapewnić odpowiednie warunki.