Krzewy płożące okrywowe

 

Jeśli mamy w ogrodzie miejsca, gdzie nie chcemy zakładać trawnika, ze względu na utrudnioną jego pielęgnację i koszenie warto wykorzystać krzewy płożące, aby stworzyć zielone zwarte połacie, prawie niewymagające pielęgnacji. Z pomocą przychodzą nam rośliny okrywowe.

Szybko rosną i atrakcyjnie wyglądają

iglaki płożące szybko rosnąceRośliny okrywowe to byliny lub krzewy, które posiadają niski, zwarty pokrój. Gęsto posadzone z czasem rozrastają się i tworzą gęste zwarte kobierce. Rośliny te dobrze rosną w miejscach, gdzie większość roślin marnieje i nie chce rosnąć, również tam, gdzie ciężko jest założyć trawnik. Byliny okrywowe dobrze wyglądają pomiędzy pasami podjazdu do garażu, na skarpach, obsadzone nimi piwniczki, to trafne rozwiązanie. Dekoracyjność roślin okrywowych sprawia, że są one urozmaiceniem ogrodu. Możemy wyróżnić krzewy iglaste, które świetnie sprawdzają się w tej roli. Iglaki płożące szybko rosnące ponad to są zimozielone, co jeszcze lepiej wpływa na zastosowanie ich, gdyż będą nieocenioną dekoracją także zimą. Większość z roślin zadarniających obficie kwitnie oraz posiadają one wielobarwne liście, co przyciąga wzrok przechodniów i wprowadza do ogrodu dodatkowe ozdobne detale. Rośliny okrywowe to przeważnie gatunki mało wymagające, które dobrze rosną na różnych stanowiskach, są takie, które są w pełni cieniolubne lub rosną tylko na nasłonecznionych miejcach, ale są też i takie, które posadzone będą rosły na każdym stanowisku.

To ważne, że krzewy płożące nie wymagają żmudnej pielęgancji. Wystarczy po posadzeniu usuwać chwasty, które będa wyrastały pomiędzy roślinami. Z czasem szybko rosnące gatunki stworzą zwarte kobierce i chwasty nie będą rosły. Pozostanie jedynie przycinanie lub ewentualne formowanie roślin, zależnie od naszych preferencji.