Jak zaprojektować i urządzić sklep dla żeglarzy?

sklep żeglarski

Żeglarstwo staje się w Polsce coraz to popularniejszym sportem, jednocześnie nadal nie wiele jest profesjonalnych sklepów zajmujących się sprzedażą tego typu asortymentu. Z tego powodu własnie otwarcie takiego sklepu może być całkiem dobrym pomysłem na własny biznes. Jak zatem założyć taki sklep, co trzeba wiedzieć o tej branży i z czym się liczyć próbując w tym swoich sił? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule. 

Sklep żeglarski – jak założyć?

Sklep żeglarskiZałożenie sklepu żeglarskiego w zasadzie nie jest jakoś szczególnie trudne. Ilość formalności jakie musimy tu dopełnić jest ograniczona do minimum. Należy zgłosić działalność do odpowiednich urzędów, złożyć kilka wniosków i w zasadzie to wszystkie. Co więcej taką działalność praktycznie może otworzyć każdy, bo nie wymaga się tu ani żadnych kwalifikacji, ani doświadczenia zawodowego. Niemniej należy się liczyć z tym, że zakładając taki sklep żeglarski należy określić jego formę prawną oraz sposób opodatkowania działalności. Dodatkowo należy także uwzględnić już przy zakładaniu sklepu konieczność zakupu i zarejestrowania kasy fiskalnej, ponieważ obecnie praktycznie na wszystkich sprzedawców nałożony jest obowiązek rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy.

Projektowanie sklepu żeglarskiego – co należy uwzględnić?

projektowanie sklepuZakładając sklep żeglarskie należy także pamiętać o tym by odpowiednio go zaprojektować. Jakie rozwiązania na tym etapie należy uwzględnić by sklep był z jednej strony funkcjonalna z drugiej by wywierał on dobre wrażenie na klientach. Jeśli chodzi o projektowanie sklepu to to co jest ważne to to, że powinien on być tak urządzony by przestrzeń była jednocześnie maksymalnie wykorzystana z drugiej by pozostało na tyle wolnego miejsca by klienci mogli swobodnie przechodzić pomiędzy regałami i stanowiskami sprzedażowymi. Ważne jest także i to jeśli chodzi o aranżacje sklepów by dobrać odpowiednie rozwiązania, zarówno jeśli chodzi o zabezpieczenie podłóg jak i ścian. Jeśli chodzi o posadzki to dobrze sprawdzą się tu zarówno panele podłogowe, jak i podłogi drewniane. Są to stosunkowo trwałe posadzki i do tego dobrze się prezentują. jeśli chodzi natomiast o ściany to z powodzeniem mogą one być malowane zmywalna farbą, która ułatwi utrzymanie ich w czystości. Kolory zaleca się raczej dość jasne i stonowane, jednak jakąś ścianę można wyróżnić żywszymi barwami związanymi np. z logo firmy.

Sklep żeglarski – jak skonstruować ofertę?

Choć założenie sklepu żeglarskiego samo w sobie nie jest trudne to jednak należy się liczyć z tym, że skonstruowanie dobrej oferty nie jest już takie łatwe. Trzeba dobrze określić grupę docelową i zadbać o to by oferta było możliwie jak najbardziej zróżnicowana tak by osoby o różnych potrzebach i możliwościach finansowych mogły w niej znaleźć rozwiązania dostosowane do własnych potrzeb. Na podstawie portalu www.portalzeglarski.com można jednak wskazać, że w ofercie sklepu powinny znaleźć się takie akcesoria żeglarskie jak:

Oferta

Co do niej można zaliczyć?

osprzęt jachtowy

knagi, bulaje, szekle, kausze, karabińczyki

oświetlenie

zewnętrzne, wewnętrzne, nawigacyjne

akcesoria cumownicze

boje, pływaki, łańcuchy, kotwice

akcesoria wodno-sanitarne

prysznice, toalety, zlewy, zbiorniki wody, odpływy, zawory, czerpaki

akcesoria motorowodne

zegary, czujniki, sygnały dźwiękowe, wycieraczki, fotele do łodzi

akcesoria ratownicze

koła ratunkowe, kamizelki, kombinezony ratownicze, apteczki, gaśnice

odzież żeglarska

kurki żeglarskie, spodnie, kalosze, rękawiczki, czapki

Powyższe wypunktowanie dość wyraźnie pokazuje, że dobry sklep dla żeglarzy musi podsiadać naprawdę rozbudowaną ofertę, a co za tym idzie należy się liczyć z tym, że jego założenie jest dość kosztowne.

Wyposażenie sklepu żeglarskiego

projektowanie sklepuZakładając sklep dla żeglarzy należy także pamiętać o tym by odpowiednio go wyposażyć. Można tu mówić o takich rozwiązaniach jak lady sklepowe przy których umieszczone zostaną kasy oraz regały sklepowe. Zaleca się tu regały metalowe, które lepiej się nadają do ekspozycji towarów o znacznej wadze. Oprócz regałów warto także pamiętać o manekinach całopostaciowych oraz wieszakach i stojakach do ekspozycji odzieży żeglarskiej. Ilość wyposażenie i jego dokładny rodzaj uzależniony jednak jest od konkretnej specyfiki sklepu żeglarskiego i jego wielkości.

Na koniec kilka zdań podsumowania

Zaprojektowanie i urządzenie sklepu dla żeglarzy w teorii nie jest szczególnie trudne. Należy jednak pamiętać o tym, że od tego jak będzie wyposażony i urządzony punkt, będzie zależeć to na ile będzie cieszył się on popularnością wśród klientów, dlatego im do tego przejdziemy warto poszukać wskazówek jak urządzić taki sklep i na jakie rozwiązania warto się tu zdecydować.