Żeglarstwo staje się w Polsce coraz to popularniejszym sportem, jednocześnie nadal nie wiele jest profesjonalnych sklepów zajmujących się sprzedażą tego typu asortymentu. Z tego powodu własnie otwarcie takiego sklepu może być całkiem dobrym pomysłem na własny biznes. Jak zatem założyć taki sklep, co trzeba wiedzieć o tej branży i z czym się liczyć próbując w tym swoich sił? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.
Sklep żeglarski – jak założyć?
Założenie sklepu żeglarskiego w zasadzie nie jest jakoś szczególnie trudne. Ilość formalności jakie musimy tu dopełnić jest ograniczona do minimum. Należy zgłosić działalność do odpowiednich urzędów, złożyć kilka wniosków i w zasadzie to wszystkie. Co więcej taką działalność praktycznie może otworzyć każdy, bo nie wymaga się tu ani żadnych kwalifikacji, ani doświadczenia zawodowego. Niemniej należy się liczyć z tym, że zakładając taki sklep żeglarski należy określić jego formę prawną oraz sposób opodatkowania działalności. Dodatkowo należy także uwzględnić już przy zakładaniu sklepu konieczność zakupu i zarejestrowania kasy fiskalnej, ponieważ obecnie praktycznie na wszystkich sprzedawców nałożony jest obowiązek rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy.
Projektowanie sklepu żeglarskiego – co należy uwzględnić?
Zakładając sklep żeglarskie należy także pamiętać o tym by odpowiednio go zaprojektować. Jakie rozwiązania na tym etapie należy uwzględnić by sklep był z jednej strony funkcjonalna z drugiej by wywierał on dobre wrażenie na klientach. Jeśli chodzi o projektowanie sklepu to to co jest ważne to to, że powinien on być tak urządzony by przestrzeń była jednocześnie maksymalnie wykorzystana z drugiej by pozostało na tyle wolnego miejsca by klienci mogli swobodnie przechodzić pomiędzy regałami i stanowiskami sprzedażowymi. Ważne jest także i to jeśli chodzi o aranżacje sklepów by dobrać odpowiednie rozwiązania, zarówno jeśli chodzi o zabezpieczenie podłóg jak i ścian. Jeśli chodzi o posadzki to dobrze sprawdzą się tu zarówno panele podłogowe, jak i podłogi drewniane. Są to stosunkowo trwałe posadzki i do tego dobrze się prezentują. jeśli chodzi natomiast o ściany to z powodzeniem mogą one być malowane zmywalna farbą, która ułatwi utrzymanie ich w czystości. Kolory zaleca się raczej dość jasne i stonowane, jednak jakąś ścianę można wyróżnić żywszymi barwami związanymi np. z logo firmy.
Sklep żeglarski – jak skonstruować ofertę?
Choć założenie sklepu żeglarskiego samo w sobie nie jest trudne to jednak należy się liczyć z tym, że skonstruowanie dobrej oferty nie jest już takie łatwe. Trzeba dobrze określić grupę docelową i zadbać o to by oferta było możliwie jak najbardziej zróżnicowana tak by osoby o różnych potrzebach i możliwościach finansowych mogły w niej znaleźć rozwiązania dostosowane do własnych potrzeb. Na podstawie portalu www.portalzeglarski.com można jednak wskazać, że w ofercie sklepu powinny znaleźć się takie akcesoria żeglarskie jak:
Oferta |
Co do niej można zaliczyć? |
osprzęt jachtowy |
knagi, bulaje, szekle, kausze, karabińczyki |
oświetlenie |
zewnętrzne, wewnętrzne, nawigacyjne |
akcesoria cumownicze |
boje, pływaki, łańcuchy, kotwice |
akcesoria wodno-sanitarne |
prysznice, toalety, zlewy, zbiorniki wody, odpływy, zawory, czerpaki |
akcesoria motorowodne |
zegary, czujniki, sygnały dźwiękowe, wycieraczki, fotele do łodzi |
akcesoria ratownicze |
koła ratunkowe, kamizelki, kombinezony ratownicze, apteczki, gaśnice |
odzież żeglarska |
kurki żeglarskie, spodnie, kalosze, rękawiczki, czapki |
Powyższe wypunktowanie dość wyraźnie pokazuje, że dobry sklep dla żeglarzy musi podsiadać naprawdę rozbudowaną ofertę, a co za tym idzie należy się liczyć z tym, że jego założenie jest dość kosztowne.
Wyposażenie sklepu żeglarskiego
Zakładając sklep dla żeglarzy należy także pamiętać o tym by odpowiednio go wyposażyć. Można tu mówić o takich rozwiązaniach jak lady sklepowe przy których umieszczone zostaną kasy oraz regały sklepowe. Zaleca się tu regały metalowe, które lepiej się nadają do ekspozycji towarów o znacznej wadze. Oprócz regałów warto także pamiętać o manekinach całopostaciowych oraz wieszakach i stojakach do ekspozycji odzieży żeglarskiej. Ilość wyposażenie i jego dokładny rodzaj uzależniony jednak jest od konkretnej specyfiki sklepu żeglarskiego i jego wielkości.
Na koniec kilka zdań podsumowania
Zaprojektowanie i urządzenie sklepu dla żeglarzy w teorii nie jest szczególnie trudne. Należy jednak pamiętać o tym, że od tego jak będzie wyposażony i urządzony punkt, będzie zależeć to na ile będzie cieszył się on popularnością wśród klientów, dlatego im do tego przejdziemy warto poszukać wskazówek jak urządzić taki sklep i na jakie rozwiązania warto się tu zdecydować.