Jak wybrać schody do domu?

Budując dom piętrowy, koniecznym jest wybór odpowiednich schodów, które będą łączyć parter z piętrem. Wyżej wspomniane różnią się od siebie rodzajem, wyglądem oraz materiałem z jakiego zostały wykonane. W związku z powyższym rodzi się pytanie – jak wybrać schody do domu, aby były praktyczne, a przy okazji stanowiły ozdobę wnętrza? Zadanie to nie jest łatwe, ale poznając kilka podstawowych kryteriów, którymi należy się kierować, każdy z całą pewnością sobie z nim poradzi.

Jakie schody sprawdzą się najlepiej?

schody z kamienia śląskWybierając odpowiednie schody do swojego domu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni, w której będą miały się one znajdować. Wielu osobom marzy się zastosowanie schodów wachlarzowych, które niewątpliwie robią wrażenie, gdyż są pokaźnych rozmiarów. Nie mniej jednak w związku z tym koniecznym jest przeznaczenie na nie sporej ilości miejsca, a także funduszy, gdyż nie jest to tania inwestycja. W nowoczesnych wnętrzach często wybierane są schody jedno i dwubiegunowe, nie mniej jednak ich montaż jest dosyć skomplikowany, a cena także nie należy do zbyt niskich. Najtańszym rozwiązaniem jest wybranie klasycznych schodów np. drewnianych. Świetnie sprawdzą się także schody z kamienia śląsk, choć w tym wypadku cena może być nieco wyższa. Najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować podczas wyboru odpowiednich schodów, to ich solidność, a także bezpieczeństwo. Czasami można spotkać się z rozwiązaniami, które niestety nie spełniają powyższych warunków, a wchodzenie po schodach lub schodzenie z nich można zaliczyć wręcz do sportów ekstremalnych. Oczywiście czasami ze względu na niewielką powierzchnię koniecznym jest wybranie schodów, które zajmą jak najmniej miejsca, jednak w miarę możliwości warto postawić na te, które nie będą zbyt strome oraz zanadto kręte, gdyż chodzi tu głównie o bezpieczeństwo lokatorów, a tym samym życie i zdrowie.

Podsumowując – wybór odpowiednich schodów do domu może przysporzyć wiele trudności. Należy jednak postawić przede wszystkim na ich praktyczność, a także bezpieczeństwo. Wygląd to tak naprawdę sprawa drugorzędna, choć jak wiadomo wiele osób stawia go ponad uprzednio wspomniane. Biorąc jednak pod uwagę kwestie estetyki, to schody powinny pasować do podłogi i tworzyć z nią jedność.