Właściciele często nie zdają sobie sprawy z tego, że szkolenie szczeniaka zasadniczo należy rozpocząć już od momentu kiedy zabierzemy go do domu. Co więcej wychowanie psa wbrew temu co by się mogło nam wydawać wcale nie jest łatwe, bardzo chętnie uczy się on nawyków, które są akceptowane u małego psa natomiast u dorosłego są już nie do przyjęcia dla właścicieli. Warto zatem biorąc szczeniaka pomyśleć o takim rozwiązaniu jakim jest psie przedszkole. Ułatwi nam to jego wychowanie i socjalizacje. Co jednak o psim przedszkolu warto wiedzieć i na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.
Przedszkole dla psów – co warto wiedzieć?
Psie przedszkole to cykl szkoleń przeznaczonych dla psów w wieku od 2,5 miesiąca do 5/6 miesięcy. To tym okresie zwierzęta najlepiej przyswaja sobie prawidłowe nawyki, a dodatkowo nie mają one jeszcze wyuczonych zachowań, co pomaga w całym szkoleniu. Wynika to z tego, że w przypadku starszych psiaków, które już nauczyły się pewnych zwyczajów – nie koniecznie poprawnych, szkolenie trzeba rozpocząć od oduczenia ich owych zachowań, a to okazuje się zwykle być o wiele bardziej problematyczne niż uczenie od początku właściwych sposobów zachowania. Takie szkolenia w dużej mierze odbywają się w formie zabawy z elementami tresury. Według portalu www.psy.pl program takiego szkolenia zwykle obejmuje:
- teoretyczne omówienie zagadnień obejmujących szkolenie,
- porady dla osób, których psy mają już problemy z zachowaniem,
- nauka skupiania uwagi na opiekunie,
- nauka chodzenie na luźnej smyczy,
- nauka podstawowych komend,
- socjalizacja szczeniaka,
- oswajanie z nowymi zapachami i dźwiękami,
- oswajanie z zabiegami pielęgnacyjnymi.
Przy czym należy zaznaczyć, że szkolenie szczeniąt w zależności od wybranej szkoły może przebiegać w nieco inny sposób, jak i w ich trakcie mogą być wykorzystywane inne metody tresury. Z tego powodu ważne jest to by nad wyborem ośrodka szkoleniowego dobrze się zastanowić.
Wybór ośrodka szkoleniowego – co jest ważne?
Szukając psiego przedszkola przede wszystkim warto wziąć pd uwagę opinie innych właścicieli psów. Można się o nie dopytać np. podczas spacery z psem, gdy napotkamy innego właściciela lub też za pośrednictwem internetu, jednak w tym wypadku zawsze warto zachować pewną dozę ostrożności, ponieważ nie wszystkie opinie w internecie muszą być zgodne z rzeczywistością. Ważną kwestią jest także transport zwierząt do ośrodka, a co za tym idzie najlepiej jest brać pod uwagę takie szkoły, które znajdują się blisko naszego miejsca zamieszkanie – ewentualnie te do których mamy łatwy dojazd. Jest to ważne nie tylko ze względu na komfort szczeniaka, ale także i tym sposobem zaoszczędzimy sporo czasu. Najistotniejsze jednak przy wyborze szkoły jest to by sprawdzić jakie stosuje ona metody szkoleniowe. Pod uwagę należy brać tylko te ośrodki, które stosują tak zwane pozytywne metody, czyli system nagradzania psa za właściwe zachowanie. Ważne jest także i to jaką osobą jest sam szkoleniowiec, co oczywiste powinien on mieć odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jego uprawnienia do prowadzenie tego typu kursów, jednocześnie jednak warto zwrócić uwagę na to jakim jest on człowiekiem. Czy cechuje go serdeczność, łatwo się z nim komunikuje. Będzie to bardzo ważne w razie jakichkolwiek problemów, wówczas łatwiej będzie nam uzyskać jego pomoc.
Rezultaty szkolenia – czego należy się spodziewać?
Co istotne zapisując się na takie szkolenie nie możemy od razu oczekiwać nie wiadomo jakich rezultatów. Według piesporadnik.pl skuteczne szkolenie psów wymaga czasu, dodatkowo należy pamiętać o tym, że dużo zależy od tego ile czasu poświecimy na prace własną z psem. Szkolenie dla szczeniąt uczy psa jedynie podstawowych prawidłowych zachowań i stanowi nie jako bazę do dalszego wychowania. Przede wszystkim kładzie się w ich trakcie nacisk na zbudowanie odwagi u psa i nauczenie właściciela tego jak ma z nim pracować.
Praca własna z psem
Jak już wspomnieliśmy powyżej bardzo ważne jest to by ze szczenięciem pracować także we własnym zakresie, stosując jednocześnie tylko metody pozytywne. Warto powtarzać komendy w domu, a w zamian za poprawne wykonania dawać psu smakołyk. dobrym rozwiązaniem może być tu np. karma dla psa canagan jest to bezzbożowa karma dla kota jak i psa, która z pewnością zasmakuje naszemu podopiecznemu. Dodatkowo będziemy mieli gwarancje, że nagroda jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Przekąskę można zastąpić popularnym klikerem, przy czym nie każdy lubi to rozwiązanie, ponieważ jest to uciążliwe zwłaszcza na spacerach, a dźwięk przy dłuższym treningu może być uciążliwy.
Podsumowując
Szkolenie w psim przedszkole zasadniczo nie jest zbyt trudne. Są to bardziej elementy szkolenia połączone z zabawą, jednak odbycie takie kursu ma duże znaczenie dla wychowania szczenięcia i ułatwia nam to prace i życie z dorosłym psem.