Jak na koszty wpływa moc bierna?

W przemyśle bardzo istotnym zagadnieniem jest poszukiwanie nowych rozwiązań generujących oszczędności, a także pozwalających zwiększyć produkcję. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi oraz technologii, które mogą być w tym celu wykorzystane. Szczególnie ważnym sektorem są media, których zużycie należy kontrolować, a także w razie możliwości ograniczać. Dotyczy to w szczególności prądu, który jest podstawowym medium zasilającym maszyny czy linie technologiczne.

Jakich kondensatorów kompensacyjnych użyć?

jakie źródła mocy biernejWłaśnie dlatego wszelkie z pozoru niewielkie zmiany na dłuższą metę mogą przynieść wymierne korzyści. Wielu przedsiębiorców decyduje się regularnie przeprowadzać tak zwane audyty energetyczne, które ułatwiają ocenę funkcjonowania obecnych rozwiązań, a także ewentualny wybór nowych. Należy się przede wszystkim zastanowić jakie źródła mocy biernej mogą pomóc skompensować układ. Moc bierna jest niezbędna do poprawnego działania wielu urządzeń zainstalowanych na terenie przedsiębiorstwa. Można tutaj wymienić chociażby silniki czy transformatory. Niemniej jednak jeśli chodzi o opłacalność to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż pobór z sieci jest jej wytwarzanie na miejscu. Ma to jednak sens dopiero przy pewnym pułapie. W sieci można znaleźć szacunki od jakiego poziomu opłacalne jest inwestowanie w baterie kondensatorów umożliwiających kompensację mocy biernej. W celu dobrania najbardziej odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do potrzeb warto zwrócić się do specjalisty. Na rynku znaleźć można fachowców, którzy bardzo dokładnie znają to zagadnienie. Po audycie lokalnym są w stanie wskazać odpowiednie typoszeregi kondensatorów. Z punktu widzenia użytkownika końcowego istotne jest bezpieczeństwo użytkowania takich rozwiązań.

Właśnie dlatego baterie kondensatorów są wyposażone w różne typy zabezpieczeń. Są to między innymi bezpieczniki topikowe, układy wentylacji, ograniczniki przepięć typu B oraz C. Nie bez znaczenia są także parametry techniczne do których zaliczyć można: napięcie zasilania, częstotliwość, moc znamionową czy temperaturę pracy. Jak widać obecnie bardzo istotnym zagadnieniem są działania optymalizacyjne w przedsiębiorstwach. Z reguły dotyczą one zużycia mediów niezbędnych do funkcjonowania danego budynku.