Jak działa gaśnica proszkowa?

Odpowiednie zabezpieczenie budynków mieszkalnych, prywatnych domów, galerii handlowych, czy też instytucji jest koniecznością. Jednak nie mówimy tu o zamkach, czy innych kwestiach, ale o zabezpieczeniu przeciwpożarowym, jakim niewątpliwie są gaśnice. 

Tanie gaśnice proszkowe 

gaśnica proszkowaWiele osób nie rozróżnia gaśnic, a co za tym idzie nie orientują się one do czego są przeznaczone konkretne ich rodzaje. Dziś zajmiemy się gaśnicami proszkowymi, które bez wątpienia należą do jednych z najczęściej spotykanych, ale także wykorzystywanych. Jest to rodzaj gaśnicy, w której środkiem gaszącym jest proszek, wyrzucany za pomocą sprężonego dwutlenku tlenu lub azotu. Podstawowym składnikiem gaśnic proszkowych są węglany lub fosforany sodu. Działanie gaśnicze jest oparte w głównej mierze na przerwaniu reakcji spalania w wyniku katalizy. Ponadto proszek, poddany działaniu wysokiej temperatury, pieni się i topi, odcinając tym samym dopływ tlenu. Gaśnica proszkowa jest przeznaczona do gaszenia pożarów z grup A, B i C, lub tylko B i C – w zależności od rodzaju zawartego w nich proszku. Dzięki temu rodzajowi gaśnicy możliwe jest gaszenie urządzeń elektrycznych, będących pod napięciem. Natomiast nie zaleca się ich do gaszenia urządzeń mechanicznych pozostających w ruchu ze względu na możliwość ich uszkodzenia. Gaśnice proszkowe są też obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu, wyparły one z rynku starsze typy gaśnic, które były niekorzystne dla warstwy ozonowej oraz dróg oddechowych człowieka. 

Jeżeli myślimy o kupnie gaśnicy proszkowej, najlepiej zrobić to w jednym ze sklepów internetowych. Tam możemy liczyć na dużo korzystniejszą cenę. Natomiast przy zakupie co najmniej kilku sztuk, na atrakcyjny rabat, który znacznie obniży cenę jednostkową.