Głos ekspertów odnośnie zaworów sterowanych elektrycznie

Zawory zatrzaskowe, zwane również zaworami bistabilnymi, pobierają chwilowy sygnał elektryczny i zapewniają utrzymaną moc pneumatyczną, dopóki nie zostanie zastosowany drugi sygnał chwilowy. Rdzeń lub tłok jest elementem magnetycznym, który porusza się, gdy elektromagnes jest pod napięciem. Rdzeń jest współosiowy z solenoidem.

Asortyment zaworów sterowanych elektrycznie

bistabilne zawory sterowane elektrycznieRuch rdzenia spowoduje lub złamie uszczelki, które kontrolują ruch płynu. Gdy cewka nie jest pod napięciem, sprężyny utrzymają rdzeń w normalnej pozycji. Cewki elektrozaworów są dostępne w różnych mocach. W przypadku zaworów bistabilnych cewki zaworów mają zakres od 65 watów do 9 watów, przy czym cewki o wyższej mocy wymagają większej mocy do działania. Jednak w przypadku zaworów zatrzaskowych jest to nieznaczne, ponieważ zawór pobiera energię przez tak krótki czas. Zawory zatrzaskowe wykorzystujące wyższe moce są łatwiejsze do kontrolowania niż konstrukcja o niższej mocy. Z tego powodu konstrukcje o większej mocy cewki są zwykle stosowane w zastosowaniach z zaworami zatrzaskowymi, nawet jeśli ciśnienie i rozmiar kryzy mogą pozwolić na zastosowanie niższej mocy cewki w zaworze standardowym. Pneumatyczne bistabilne zawory sterowane elektrycznie mają zazwyczaj konstrukcję szpuli. Składają się z aluminiowego korpusu z cylindrycznym otworem. Różne porty zaworu łączą się z cylindrem. Przesuwna szpula w cylindrze ma kilka uszczelek na całej długości. Przesuwając szpulę do przodu i do tyłu przez cylinder, można podłączyć lub zamknąć różne porty. Stworzenie uszczelnienia absolutnie bez przecieków jest bardzo trudne w przypadku konstrukcji szpuli. Dlatego pneumatyczne elektrozawory zawsze mają bardzo mały (ale akceptowalny) przeciek wewnętrzny. Dzięki tego typu zaworom powietrze może przepływać przez zawór w obu kierunkach. Nazywa się to dwukierunkowym. bi stabilne elektrozawory zatrzaskowe są zwykle dostępne w plastikach z funkcją 2-drożną. Po przyłożeniu elektryczności do standardowego zaworu elektromagnetycznego cewka wytwarza pole magnetyczne, powodując zatrzymanie tłoka. Ogranicznik jest elementem magnetycznym przymocowanym do górnej części prowadnicy tłoka.

Aby pozostać w tej pozycji „otwartej”, cewka musi otrzymywać stałą moc elektryczną, aby utrzymać pole magnetyczne utrzymujące tłok w pozycji otwartej. Standardowe zawory elektromagnetyczne wymagają pełnej mocy elektrycznej, aby utrzymać zawór w stanie otwartym.