Działanie tokarek CNC

Obecnie istnieje wiele rodzajów procesów obróbki CNC. Wszystkie mają różne funkcje i operacje. Toczenie CNC wykorzystuje ścieżkę spiralną do cięcia materiału, podczas gdy frezowanie CNC wykorzystuje obrotowe noże do usuwania nadmiaru materiału. Wszystkie z nich wymagają specjalnych narzędzi do obróbki, które umożliwiają obrabianemu elementowi wykonanie pożądanej pracy.

Do czego służą tokarki?

tokarki numeryczneTokarka CNC jest jednym z ważnych narzędzi. W rzeczywistości tokarka jest uważana za pioniera jako maszyna do cięcia metalu. Tokarka jest zwykle stosowana do kształtowania materiału w pożądaną formę przez usunięcie nadmiaru materiału z danego przedmiotu obrabianego, zazwyczaj cylindrycznego. Oprócz obsługi maszyny do cięcia i licowania, tokarka jest również używana do wykonywania złożonych operacji, takich jak radełkowanie, odkształcanie, przędzenie metalu, obróbka drewna, obróbka metali i inne.  Tokarki numeryczne korzystają z programów powstałych często w oprogramowaniu typu CAD/CAM. Operacja toczenia nie jest skomplikowana. Po sprawdzeniu urządzenia pod kątem błędów roboczych, do uchwytu mocuje się cylindryczny przedmiot. Jego pozycja może się różnić w zależności od wymagań. Następnie ustawiane jest wrzeciono na żądaną prędkość, obracając w ten sposób uchwyt i przedmiot. Każda rozbieżność prędkości cięcia może spowodować błędy cięcia. Nadmiar metalu jest usuwany, przesuwając odpowiedni element, aby uzyskać gotowy produkt.

Specjalne tokarki są używane do wykonywania ciężkich produkcji identycznych części. Niektóre z popularnych tokarek specjalnego przeznaczenia to tokarki automatyczne, tokarki z wałem korbowym, tokarki typu jubilerskiego, tokarki powielane i tokarki wielowrzecionowe. Dobór odpowiedniej do wykonania zadania do podstawa otrzymania dobrego jakościowo elementu.