Duże spółki korzystają z zaawansowanej rachunkowości

W przypadku małych firm, które mieszczą się w przepisach kodeksu cywilnego, rozliczanie działalności gospodarczej jest bardzo proste. W większości przypadków wystarczy jedynie wprowadzić odpowiednie dane do odpowiedniego programu komputerowego. Wszystko dzieje się według prostych instrukcji i schematów. W przypadku spółek kodeksu prawa handlowego wszystko wygląda zupełnie inaczej. Tutaj niezbędna jest profesjonalna rachunkowość. Prowadzeniem takowej zajmują się bardzo profesjonalne biura rachunkowe.

Pełna księgowość i księgi rachunkowe

rachunkowość wrocławWszystkie spółki działające na postawie kodeksu prawa handlowego muszą prowadzić bardzo zaawansowaną księgowość. Nazywa się ją pełną księgowością. To naprawdę skomplikowane czynności rachunkowe, które można też nazywać prowadzeniem ksiąg rachunkowych. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółkach jawnych lub komandytowych prowadzi się również bilanse oraz rachunki zysków i strat. Przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić swoje firmy właśnie w takiej formie, najpierw wynajmują biura księgowe prowadzące pełną rachunkowość Wrocław. Taka forma rachunkowości spółek wiąże się oczywiście z odpowiednim kosztem jej prowadzenia. Tutaj ceny usług księgowych czy rachunkowych wahają się w granicach od kilkuset złotych do ponad tysiąca złotych miesięcznie. Wszystko zależy od rozmiarów takiej spółki a także jej struktur i powiązań gospodarczych czy właścicielskich. W naprawdę skomplikowanych przypadkach rachunek za prowadzenie takiej rachunkowości może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Warunki prowadzenia księgowości dla dużych spółek negocjuje się jednak indywidualnie. Wszystko zależy od ilości czynności, które trzeba wykonać, żeby całą rachunkowość spółki poprowadzić. Dla dużych spółek konieczność prowadzenia skomplikowanej pełnej księgowości jest oczywiste, więc nikt z tym nie polemizuje.

Im większa spółka tym więcej pracy przy sporządzeniu koniecznej dokumentacji księgowej. Prowadzenie pełnej księgowości i ksiąg rachunkowych wiąże się z poświęceniem sporej ilości czasu. A jak wiadomo – to właśnie czas pracy księgowego jest w tym wypadku najdroższy. Dlatego właśnie prowadzenie dużej spółki wiąże się z większymi kosztami prowadzenia księgowości. Na szczęście jest wiele biur księgowych obsługujących duże spółki, więc zawsze można stawki negocjować.