Dlaczego obuwie robocze jest tak ważne?

Zachowywanie należytego bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy jest bardzo ważne, ponieważ nikt nie chce ulegać wypadkom. Mając na względzie swoje zdrowie należy stosować się do wszystkich przepisów zawartych w instrukcjach bezpieczeństwa i higieny pracy. Najczęściej pomijanym przepisem przez pracowników fizycznych, jest ten przepis, który mówi o tym jak pracownik powinien być ubrany. Pracodawca nie zawsze jest w stanie upilnować całej kadry pracowniczej i z tego wynikają rożnego rodzaju wypadki.

Obuwie na zimę dla pracowników fizycznych

buty robocze zimoweBardzo często spotykamy się z tym, że pracownicy nie chcą się stosować do wymogów dotyczących ich stroju roboczego, ponieważ uważają, że te przepisy nie mają sensu. Takie myślenie zazwyczaj wynika z braku świadomości na temat niebezpieczeństw wynikających z nie stosowania się do przepisów. Bardzo ważnym elementem ubioru pracowników fizycznych są ich buty, zwłaszcza buty robocze zimowe. Odpowiedni rodzaj obuwia jest bardzo ważny, ponieważ stopy bardzo często narażone są na kontuzję podczas każdego rodzaju pracy fizycznej. Odpowiednie obuwie niweluje ten problem, dlatego że zapewnia ono bezpieczeństwo na należytym poziomie. Buty robocze dzielą się na trzy rodzaje, podział przeprowadzony jest na podstawie przydzielonych danemu obuwiu certyfikatów. Podstawowe obuwie robocze posiada certyfikat S1, oznacza to, że jest to obuwie do lekkich prac, w których nie ma dużego zagrożenia. Kolejnym rodzajem obuwia roboczego są byty z certyfikatem S2, są to buty charakteryzujące się większym bezpieczeństwem. Do prac, gdzie zagrożenie powstania kontuzji stopy jest stosunkowo duże, wymagane są buty z certyfikatem S3. Jest to obuwie, które wykonane zostało z połączenia ze sobą bardzo wytrzymałych materiałów, takich jak skóra, guma oraz stal.

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń występujących w naszym zawodzie. Jednak, gdy coś się już stanie zauważamy, że nasza praca jest niebezpieczniejsza niż się wydawała. Lepiej jest zapobiegać kontuzjom, niż je leczyć, dlatego warto stosować się do przepisów bhp i wyposażyć się w odpowiednie buty robocze dla wykonywanego przez nas zawodu, zwłaszcza że koszt zakupu takiego obuwia nie jest duży. Obuwie tego typu możemy kupić już za około sto pięćdziesiąt złotych.